Zimní počty jeřábů popelavých na Pardubicku stále rostou

Typický obrázek zimního Pardubicka v posledních letech. Foto M. Peitner

V roce 2015 byl na pobočkovém webu zveřejněn příspěvek, který kladl otázku, zdali bude zimování jeřába popelavého (Grus grus) ve východních Čechách pravidelným úkazem. Píše se rok 2020 a na otázku můžeme směle odpovědět, že ano. Naplňuje se tak předpověď, kterou uvedli autoři prvního zdokumentovaného zimování jeřábů v Ptačí oblasti Rožďalovické rybníky v roce 2004/2005, že s přibýváním klimaticky mírnějších zim bude přibývat i případů zimních zástihů jeřábů popelavých.

Jeřáb popelavý je tažným druhem. Od konce 20. století dochází k zajímavým změnám migrační strategie, změny v migračním chování byly v posledních několika letech zjištěny mj. i na shromaždištích v Maďarsku, kde za mírnějšího počasí zůstávají déle. Až do začátku devadesátých let minulého století se během podzimní migrace v Hortobágy zdržovalo maximálně jen několik tisíc ptáků. V současnosti jsou počty jeřábů výrazně vyšší.

Jeřábi v okolí obce Plch 3. 12. 2020. Foto: M. Peitner

Centrem zimního výskytu jeřábů ve východních Čechách se stalo Pardubicko, konkrétně širší oblast v okolí NPR Bohdanečský rybník, kde byli poprvé v zimních měsících pozorováni v letech 2009/2010 a 2011/2012). V sezóně 2014/2015 zde bylo okolí obce Dolany a Křičeň zjištěno 8 ex. v období 15. – 28. 12. 2014. V roce 2019 bylo maximum zjištěno 23. prosince, kdy bylo sečteno 61 ex. (M. Peitner, H. Císařová). V letošní sezóně poprvé stoupl počet jeřábů nad sto jedinců, 16. prosince pozoroval Karel Bulíček nedaleko obce Plch celkem 109 jeřábů a je možné, že jejich počty ještě porostou.

Výskyt a početnost „pardubických“ jeřábů patrně krom místních potravních podmínek ovlivňují jednak častější mírnější průběhy zim v oblasti střední Evropy a také celoevropský zvyšující se populační trend tohoto druhu.

Lukáš Kadava

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation