Zehun – Ve dnech 29. dubna az 6. kvetna 2012 probehl v Narodni prirodni rezervaci Zehunsky rybnik 14. rocnik jarni odchytove akce. Cilem tohoto odchytu je spolu s dalsimi programy (CES, letni odchytova akce apod.) sledovani mezirocnich zmen pocetnosti nekterych druhu ptaku, pripadne ziskavani novych fenologickych a faunistickych dat. Tyto udaje pak mohou byt vyuzity v ramci ochrany prirody a pri planovani managementu rezervace.
Prvni den se uskutecnila na ctyrech odchytovych stanovistich prvni kontrola programu CES, odchyt na vsech stanovistich pak probehl ve dnech 30. 4. az 6. 5.. Pro maly pocet ucastniku nebylo mozne v ramci odchytove akce uskutecnit tradicni Vitani ptaciho zpevu, ktere se zrejme nebude konat ani v dalsich letech.
I pres pomerne priznive pocasi byly pocty chycenych ptaku dost nizke. Celkem se podarilo chytit 38 druhu ptaku v poctu 347 ex. (290 ex. nove okrouzkovano a 57 ex. chyceno jiz s krouzky). Dominantnimi druhy se staly, stejne jako v minulych letech, rakosnik prouzkovany (Acrocephalus schoenobaenus) – chyceno 74 ex a penice cernohlava (Sylvia atricapilla) – chyceno 52 ex.. Vyraznou merou se na nizkem poctu odchycenych ptaku podili nizsi pocet chycenych rakosniku prouzkovanych (oproti roku 2011 – 39%) a rakosniku obecnych (oproti roku 2011 – 28%). Zda se jedna o vliv roztazenejsiho priletu nebo o skutecny pokles pocetnosti by nam mel pomoci objasnit projekt CES, ktery bude probihat v hnizdnim obdobi. Ze zajimavejsich druhu, mimo tradicni cvrcilky slavikove (Locustella luscinioides), cvrcilky zelene (Locustella naevia), rakosniky velke (Acrocephalus arundinaceus), konipasy lucni (Motacilla flava), brambornicky hnede (Saxicola rubetra) ci slaviky modracky (Luscinia svecica), byli chyceni i napr. dva brambornicci cernohlavi (Saxicola rubicola) a ctyri krutihlavi obecni (Jynx torquilla). Zajimavy byl letosni odchyt v krovinach v nejblizsim okoli „zakladny“, kde se chytilo rekordnich devet slaviku obecnych (Luscinia megarhynchos). Mimo dva, zrejme jiz usazene pary, se v ostatnich pripadech jednalo o lonske mlade samce. Prilis se nam v posledni dobe nedari odchyt dravych ptaku – do site s vycpanym vyrem se chytil jen jediny mlady samec motaka pochopa (Circus aeruginosus). V kontrolnich odchytech jiz okrouzkovanych ptaku prevazuji pochopitelne jedinci krouzkovani na lokalite v minulych letech. Podarilo se vsak chytit i rakosnika prouzkovaneho s krouzkem nemecke centraly RADOLFZELL. Celkovy prehled poctu vsech odchycenych druhu ptaku je uveden na webovych strankach Ptaci oblasti Zehunsky rybnik-obora Knezicky zde.
Trvaly pobyt na lokalite po vice dnu prinasi i radu zajimavych pozorovani. Ani letosni jaro nebylo vyjimkou a zrejme nam chtelo vynahradit mensi pocty ptaku v sitich. Ze zajimavejsich druhu se nam podarilo pozorovat napr. volavky bile (Egretta alba), dva kvakose nocni (Nycticorax nycticorax), samce postolky rudonohe (Falco vespertinus), orly morske (Haliaeetus albicilla), motaky luzni (Circus pygargus), jeraby popelave (Grus grus), par chrastalu malych (Porzana parva), bekasiny vetsi (Gallinago media) v celkovem poctu min.3 ex., hejno 14 ex. racka zlutonoheho (Larus fuscus), racky bourni (Larus canus), racky male (Hydrocoleus minutus) – max. 36 ex., rybaky bahenni (Chlidonias hybridus) – max. 4 ex., rybaky belokridle (Chlidonias leucopterus) – max. 21 ex., 3 ex. rybaka velkozobeho (Sterna caspia), jednotlive rybaky obecne (Sterna hirundo) ci lindusky rudokrke (Anthus cervinus) – max. 12 ex. . Bezesporu nejvetsim prekvapenim byl vsak vyskyt temer vybarvene potaplice ledni (Gavia immer), ktera se na rybniku objevila tesne pred prichazejici bourkou 4. 5. Je jen skoda, ze kvuli bource nebylo mozne poridit fotodokumentaci. Toto velmi neobvykle pozorovani bude samozrejme jeste zaslano k posouzeni Faunisticke komisi. Vsechna zajimavejsi pozorovani jsou uvedena na webove databazi Birds.cz.
Doufame, ze se vsichni opet sejdeme u Zehunskeho rybnika v prvni polovine srpna na jiz 21. rocniku letni odchytove akce.
Zaverem je nutne podekovat Frantovi Bubnovi za vydatnou pomoc pri kontrolach odchytovych stanovist.
Miroslav Jelinek, Lubor Urbanek