Podle zjisteni norskych vedcu si pravdepodobne samice kachen pri vyberu partneru vsimaji barvy zobaku jako vizualniho ukazatele zdravi samcu. Tim se intuitivne snazi predchazet pohlavne prenosnym chorobam. Tym z univerzity v Oslo, vedeny Dr. Melissah Rowe, provedl vyzkum, kterym bylo zjisteno, ze sperma kaceru muze byt infikovano bakteriemi. Zaroven bylo prokazano, ze samci kachen divokych (Anas platyrhynchos) s jasneji zbarvenymi zobaky maji sperma vice odolne vuci bakterialnim nakazam.
Vyzkumnici odebirali sperma skupine kaceru a zjistovali jeho schopnost usmrcovat dva druhy bakterii – Escherichia coli a Staphylococcus aureus. Zaroven porovnavali zbarveni zobaku techto kaceru a ve vysledku zjistili, ze ptaci s jasneji zbarvenymi zobaky maji sperma s vetsimi antibakterialnimi schopnostmi.
Pohlavne prenasene bakterie negativne ovlivnuji oba partnery – u samcu cini spermie mene zivotaschopnymi a u samic mohou byt puvodcem chorob. To muze ve vysledku ovlivnovat plodnost paru, pocet vylihlych mladat nebo pocet mladat dochovanych k dospelosti. Z evolucniho hlediska je proto dulezite, aby samice dokazaly rozpoznat samce se zdravym spermatem.
Dr. Melissah Rowe, ktera vedla vyzkum, rekla: „Poprve se nam podarilo dokazat, ze sperma ptaku ma antibakterialni vlastnosti. Jiz drive to bylo prokazano u savcu, u hmyzu i u krabu, ale az nyni jsme to potvrdili i u ptaku“.
Jiz dlouho bylo znamo, ze samice kachen preferuji samce s jasneji zbarvenymi zobaky. Vedci se jiz drive domnivali, ze barva zobaku potencialniho partnera je pro samici signalem schopnosti produkovat zdrave potomstvo. Toto je ale prvni studie, prokazujici, ze barva zobaku je u kachen divokych primo spojena se sexualnim zdravim kaceru.
Vysledky vyzkumu byly publikovany v casopise Journal of the Royal Society Biology Letters.
Podle http://birdwatch.by/news/2979 a http://www.birdwatch.co.uk/channel/newsitem.asp?c=11&cate=__10639 pripravila Sve