Vzpomínka na Františka Šeredu

 

František Šereda. Foto archiv VČPČSO

Jako blesk z čistého nebe přišla zpráva, že 7. března 2017 zemřel pan František Šereda z Vysokého Mýta, člen České společnosti ornitologické, zakládající člen její východočeské pobočky, kroužkovatel, sběratel a v neposlední řadě i vynikající preparátor.

S Františkem jsme se seznámili právě na schůzích Východočeské pobočky ČSO v závodním klubu Tesly Pardubice v Hronovické ulici. O přestávkách se u občerstvovacího stánku shromáždila skupinka „těch nejvýchodnějších Východočechů“ a v příjemné společnosti pana předsedy dr. Františka Obhlídala se probírala nejrůznější kuloární témata jako odchyty, pozorování a dobré lokality, tématicky se připravovali různé projekty a hlavně se potkávali lidé, kteří se jinak během roku osobně nesetkali.

František byl nejen zdatným kroužkovatelem, dík své lásce k myslivosti, měl i touhu svá setkání se zvířaty nějakým způsobem „zvěčnit“ a použil tehdy běžnou metodu – preparaci úlovku. Zde vynikla jeho manuální zručnost a vynikající znalost života preparovaných objektů. Ornitologická sbírka se mimo mysliveckých předmětů stala jeho vášní. Měl přání, mít pokud možno co  nejvíce druhů naší avifauny, tedy včetně Slovenska. Svou sbírku později přenechal Orlickému muzeu v Chocni. Po roce 1990 začala naše spolupráce na doplňování ornitologické sbírky v Domě dětí a mládeže v Litomyšli, která vedla nakonec k rozšíření sbírky asi o jednu třetinu. Mimo to vznikly i některé menší, doplňující sbírky jako kolekce ptačích vajec (výhradně z opuštěných hnízd nebo z nálezů při čištění budek), hnízd a kosterního materiálu. Co se týče preparace zvěře, patřil František k mistrům, ale když jsme se začali zabývat i preparací drobných savců (hmyzožravců, netopýrů, hlodavců), vyskytly se zprvu potíže. Postupem času se však úroveň preparátů lepšila až po známou „Šeredovskou “ kvalitu. Po převodu sbírek DDM do Regiolnálního muzea v Litomyšli naše spolupráce pokračovala, František prohlédl a opravil celou novou sbírku, čítající již více než 300 dermoplastických preparátů. K jeho největším preparátorským kouskům patřila preparace šedesát let starých kožek Šplíchalovy sbírky. Začátky nebyly slavné, ale se svou typickou vytrvalostí se mu nakonec podařilo některé balky „postavit“.

Jeho oblíbenou lokalitou  byly rybníky u Zálší, zejména Lačnovský rybník, kde se věnoval odchytu konipasů bílých a dalších rákosinových druhů ptáků, Vračovické rybníky se slavíky modráčky, rybníky u Horek a Tisové. František byl člověk družný a pro svou veselou povahu patřil k výborným společníkům na společných akcích, kde se rád podělil o své zkušenosti. Na stará kolena se mimo ornitologii a myslivost začal zabývat i entomologií, věnoval se sběru a preparaci brouků. Sbíral ve Vysokém Mýtě a okolí, zejména na Vinici. Entomologie však zůstala díky neúprosnému osudu pouze v začátcích.

František Šereda bude chybět nejen známým a kolegům, ale také řadě vysokomýtských občanů, s kterými často konzultoval jejich pozorování a byl jejich dobrým  rádcem. Čest jeho památce!

Lubor Urbánek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation