Výskyt zajímavých ptačích druhů na Svitavsku v roce 2011

20120208

Jarní zastávka potáplice severní (Gavia arctica) na Horním rybníku ve Svitavach. Foto: L. Novák

Svitavsko – Regionální oblast Svitavska je jedním z nejintenzivněji sledovaných území na rozhraní východních Čech a Moravy. Pozorování ptáků, mapování jejich výskytu a příležitostným odborným programům se tu věnuje hned několik aktivních kolegů. Četnosti návštěv vybraných lokalit pak odpovídá i zvýšený počet faunistických dat a v nich i zajímavých zjištění z průběhu celého roku.

20120208a

Brhlik lesni spolehlive zazdi i velky otvor pro sovy. Foto – Miroslav Dusik.

Nejnavštěvovanější jsou tradičně vodní plochy ve Svitavách a u Opatova. Na svitavské soustavě jsme se na jaře setkali například s dvojicí potáplic severních (Gavia arctica) ve svatebním šatu, které se při lovu potravy pohybovaly až neskutečně blízko hráze rybníka. Na jarním průtahu jsme kromě tradičních druhů vodních ptáků zaznamenali také hvízdáky eurasijské (Anas penelope), lžičáky pestré (Anas clypeata), morčáky prostřední (Mergus serrator), morčáky velké (Mergus merganser) nebo mimořádně husici liščí (Tadorna tadorna), zrzohlávku rudozobou (Netta rufina), chřástala kropenatého (Porzana porzana) nebo jeřába popelavého (Grus grus). Zřejmě za největší jarní raritu můžeme označit pozorování vlhy pestré (Merops apiaster) přímo nad hladinou svitavských rybníků. V jejich rákosinách je potěšitelná již stálá registrace zpěvu samce cvrčilky slavíkové (Locustella luscinioides), rákosníků proužkovaných (Acrocephalus schoenobaenus) nebo hnízdění moudivláčka lužního (Remiz pendulinus). Zcela mimořádné bylo úspěšné vyhnízdění volavky popelavé (Ardea cinerea).

Nový rybník u Opatova byl díky opravě části hráze v jarním období prakticky bez větší vodní plochy, naopak s bohatě obnaženým pobřežním lemem dna, které zarůstalo vegetací. Dobré podmínky zde našla celá řada bahňáků, mezi nimi i vodouš štíhlý (Tringa stagnatilis). Úspěšně zde vyhnízdilo několik párů kulíků říčních (Charadrius dubius) a s největší pravděpodobností došlo i k hnízdění konipase lučního (Motacilla flava). Na sousední Hvězdě byla pozorována v jarním období například potápka černokrká (Podiceps nigricollis), racek žlutonohý (Larus fuscus), polák malý (Aythya nyroca) a naději na hnízdění jsme měli u racka černohlavého (Larus melanocephalus) v kolonii racků chechtavých (Chroicocephalus ridibundus).

Poměrně zajímavý byl minulý rok na výskyt rybáků. Rybáků černých (Chlidonias niger) protahovalo v Opatově až 90 ex. a rybáci obecní (Sterna hirundo) byli v „normálu“. Ve Svitavách se po dlouhé době podařilo zastihnout rybáka velkozobého (Hydroprogne caspia) a nad vodou rybníka Hvězda poletovali i rybák bahenní (Chlidonis hybrida) a rybák bělokřídlý (Chlidonias leucopterus). Informace o průletu pěti rybáků severních (Sterna sandvicensis) nad Horním rybníkem ve Svitavách by měla ještě posoudit faunistická komise ČSO.

20120208b

Bělořiti šedí (Oenanthe oenanthe) jsou k zastižení na jarním i podzimním tahu. Foto: J. Mach

Léto bylo zpestřeno pozorováním poláka malého, žluvy hajní (Oriolus oriolus), kvakoše nočního (Nycticorax nycticorax), četným sledováním čápů černých (Ciconia nigra), hnízděním čtyř párů čápů bílých (Ciconia ciconia) nebo vůbec prvním záznamem o výskytu husice rezavé (Tadorna ferruginea) ve Svitavách.

Na podzim se znovu objevila potáplice severní a několik dní se ve Svitavách zastavila i potáplice malá (Gavia stellata). Tradiční byly úspěšné lovy orlovce říčního (Pandion haliaetus) a orla mořského (Haliaeetus albicilla) nebo přelety hus (Anser sp.). V Opatově byla několikrát spatřena slučka malá (Lymnocryptes minimus). Jistou dávku štěstí jsme měli v okamžiku spatření bukače velkého (Botaurus stellaris), který se v rákosinách svitavských rybníků patrně zastavuje častěji, než se domníváme. V prostoru sousedících rybníků Dolní a Horní bylo v roce 2011 zaznamenáno celkem 144 ptačích druhů, což je dosavadním maximem od roku 1997. Z toho bylo 63 vodních a mokřadních druhů.

20120208d

I konipas luční (Motacilla flava) byl známým hostem na obou tazích Svitavskem. Foto: J. Mach

P (Milvus migrans), luňáků
V době hnízdění jsme zastihli počátkem července v prostoru bývalé skládky TKO u Svitav pět zpívajících samců strnada lučního (Emberiza calandra). Obraz zdařilých okamžiků dotvořilo pozorování krmení mláďat ťuhýka obecného (Lanius collurio), bramborníčka hnědého (Saxicola rubetra) i bramborníčka černohlavého (Saxicola torquatus).

O tom, že pečlivě pozorovat ptáky se vyplácí i v městské zástavbě, se mohli přesvědčit dva kolegové, kteří na jarním tahu nepřehlédli sluku lesní (Scolopax rusticola) nad svými hlavami ve Svitavách.

Tento příspěvek by nevznikl bez pohybu v terénu a pozorování ptáku zejména těchto osob : Miroslav Beran, Milan Janoušek, Filip Jetmar, Jiří Mach, Luboš Novák, Marián Polák a Jakub Vrána.

Jiří Mach

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation