Vyšel Panurus 27/2018

Východočeská pobočka České společnosti ornitologické a Východočeské muzeum v Pardubicích vydali s podporou Pardubického kraje 27. číslo ornitologického časopisu Panurus. Panurus 27 (2018) má rozsah 104 stran textu formátu A5 a vydán byl nákladem 250 výtisků. Obsahuje 10 odborných příspěvků o výskytu a biologii ptáků převážně ve východočeském regionu a jednu recenzi knihy. Konkrétně zde budou mimo jiné představeny zkušenosti s vyhledáváním hnízd dravců na Náchodsku, rozebráno bude aktuální hnízdní rozšíření zrzohlávky rudozobé (Netta rufina) na Pardubicku, výskyt potápek (Podicipedidae) na Kutnohorsku, nebo vývoj populace husy velké (Anser anser) na rybnících v ptačí oblasti Rožďalovické rybníky. Díky plnobarevnému tisku mohly být otištěny i cenné dokumentární avifaunistické fotografie z regionu východních Čech.

Panurus dlouhodobě plní obecně prospěšnou roli recenzovaných přírodovědných periodik, a to i v době rychlejších a atraktivnějších (ale ne vždy dostatečně důvěryhodných) způsobů prezentace jako jsou internetové stránky. Čtenářská obec časopisu Panurus přesahuje hranice regionu. Vydávání časopisu Panurus je jedním z hlavních bodů činnosti Východočeské pobočky České společnosti ornitologické, která mj. také pořádá víkendové výzkumné tábory, ornitologické konference, ornitologické exkurze pro veřejnost a účastní se správních řízení.

Nový Panurus je možno nejjednodušší elektronicky objednat na adrese pobočky za 100,-. V tomto případě připočtěte poštovní paušál 30,- Kč a částku uhraďte na účet u Fio Banky, 2501022899/2010 a na e-mail vcpcso@centrum.cz nám sdělte, co jste si objednali, celkovou cenu objednávky a datum provedení platby. Obratem Vám časopis Panurus zašleme. Druhou možností je zakoupit si Panurus na schůzi VČPČSO, která proběhne 2. 3. 2019 v Pardubicích. K dispozici jsou i starší čísla Panurů (blíže ZDE)

Libor Praus, šéfredaktor

 

Panurus 27 (2018) obsahuje následující články:

Diviš T.: Zkušenosti s vyhledáváním hnízd některých druhů dravců a poznámky k jeho metodice.

Praus L.: Dvacet let hnízdění zrzohlávky rudozobé (Netta rufina) na Pardubicku.

Kavka M. & Křivský J., ml.: Potápky (Podicipedidae) na Kutnohorsku.

Stránský F.: Husa velká (Anser anser) v Ptačí oblasti Rožďalovické rybníky.

Kadava L.: Neobvykle početné nocoviště vran (Corvus corone/cornix) na Královéhradecku.

Diviš T.: Samec rehka zahradního (Phoenicurus phoenicurus) v roli pěstouna.

Paclík M.: Smíšená snůška sýkory koňadry (Parus major) a sýkory modřinky (Cyanistes caeruleus)

ve stromové dutině.

Praus L.: Zimní výskyt bramborníčků černohlavých (Saxicola rubicola) na Mělnicku .

Jasso L.: Konipas bílý anglický (Motacilla alba yarrellii) v Podkrkonoší.

Vrána J.: Recenze knihy: Mikulica O., Grim T., Schulze-Hagen T. & Stokke B. G. 2017:

The Cuckoo. The Uninvited Guest .

Vrána J. & Kadava L.: Ornitologická pozorování 2017 .

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation