I na tak velké ptáky, jako je orel mořský (Halliaeetus albicilla) číhá v přírodě řada nástrah. Nejznámější jsou bohužel zejm. v souvislosti s cílením pokládáním otrávených návnad, kterých jsou orli mořští často obětí. Pokud se však události obrátí správným směrem ke zdárnému konci, je to vždy potěšující příběh. Tím spíše, že v jedné ze dvou níže popsaných událostí hrají důležitou roli lesníci či myslivci.
V roce 2013 obsadili orli mořští krajinu na Jičínsku – mírně zvlněný kraj, kde se střídají pole, potoční či říční nivy a menší lesní celky, převážně listnatého charakteru. Hnízdo se nacházelo v části lesa, který měl charakter měkkého luhu a umístěno bylo na vzrostlém topolu (Populus sp.). Dle sporadických pozorování juvenilních ptáků v období vyvádění mláďat se domnívám, že hnízdění bylo patrně úspěšné, ač přesný počet mláďat se nepodařilo zjistit. Taktéž v roce 2014 hnízdění proběhlo, avšak bez zjištění výsledku. Hnízdo však patrně v průběhu podzimu 2014 spadlo. Orli byli nalezeni začátkem března 2015 u nového hnízda, které se nachází cca 4 km od původního, tentokrát v otevřené krajině, avšak opět na topolu, který je součástí stromořadí podél drobné vodoteče v krajině. Ačkoli je hnízdo velmi nápadné, aktuálně poslední kontrola 4. dubna ukázala pevně sedící samici a samce hlídkujícího opodál. Doufejme, že se jim i na takto nápadném místě podaří uniknout nežádoucí pozornosti a hnízdění bude úspěšné.
Druhý příběh je z již tradičního hnízdiště v PO Žehuňský rybník a obora Kněžičky, kde orli hnízdí min. od roku 2000. Zde byla dne 3. března 2015 pracovníky firmy Kinsky Dal Borgo z Chlumce nad Cidlinou nalezena dospělá orlice, která utrpěla pohmoždění křídla pravděpodobně při nárazu na překážku v oboře. Pták byl odvezen do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad. Rentgenové vyšetření naštěstí nepotvrdilo zlomeninu křídla. Pták byl umístěn v záchranné stanici a po odpovídající regeneraci mohl být opět vypuštěn na svobodu. Stalo se tak 5. dubna 2015 v NPP Žehuňský rybník za účasti několika ornitologů, převážně z blízkého okolí. Orlice byla okoužkována, nasazen byl i odečítací kroužek. Panuje domněnka, že se mohlo jednat o samici ze zdejšího hnízdícího páru. Vzhledem k datu tak není jisté, zdali se místním orlům podaří letos úspěšně vyhnízdit, ačkoli člen patronátní skupiny Mirek Jelínek připomíná, že zdejší pár je poněkud atypický a hnízdí později než většina orlů mořských v ČR. Vzhledem k absenci hnízdní nažiny tak stále existuje určitá šance, že ptáci zahnízdí později. Zdali tomu tak skutečně bude, ukážou až další kontroly. Tímto vyzýváme případné budoucí návštěvníky lokality, kteří budou mít štěstí a pozorovat dospělé orly mořské, aby svoji pozornost zaměřili na přítomnost kroužku, popř. se přímo pokusili kroužek odečíst. Zprávu o výskytu kroužkovaného orla mořského uvítáme na mailové adrese zehunskyrybnik(at)email.cz popř. na mailové adrese VČPČSO: vcpcso(at)centrum.cz. Předem vřelé díky!
Poděkování si zaslouží zejm. pracovníci záchranné stanice v Pátku u Poděbrad v čele s Lubošem Vaňkem, ale také zaměstnanci lesnické firmy majitele obory Kinsky Dal Borgo, bez jejichž starostlivosti by byl osud orlice více než nejistý.
Lukáš Kadava