Třesický rybník – V loňském roce proběhly během léta a podzimu tři krátké zkušební odchyty ptáků na Třesickém rybníku u Chlumce nad Cidlinou s prvotním cílem zjistit, jaké druhy se na lokalitě vyskytují a pro další sezóny naplánovat odchyty s konstantním úsilím a ucelenou metodikou.
Díky loňským odchytům jsme se přesvědčili, že význam rybníka je pro ptáky opravdu veliký (viz dřívější aktuality) a že každoroční sledování lokality v podobě chytání v rákosí by určitě stálo za pokus a časem by mohlo přinést i zajímavé výsledky.
První turnus jsme pro letošní rok a zároveň roky následující naplánovali na začátek dubna. Člověk se však ani nenadál a hned první dny přinesly v síti zajímavosti a rarity.
Během čtyř dnů bylo odchyceno 64 ptáků. Jednou z příčin tohoto nízkého počtu byl určitě nepříjemný vítr, který panoval po celou dobu odchytu. Potěšitelným výsledkem bylo odchycení 7 českých retrapů. Sledování Třesického rybníka by tak mohlo vyplnit mezeru mezi tradičními odchytovými lokalitami ve východních Čechách, jakými jsou například rybníky Baroch, Bohdanečský, Žehuňský a další. Nejvíce chytaným ptákem byla sýkořice vousatá (Panurus biarmicus) včetně 1 samičky s hnízdní nažinou. Mezi atraktivní ptáky se pak zařadila kachna divoká (Anas platyrhynchos), slučka malá (Lymnocryptes minimus) a nejvíce překvapil odchyt rákosníka tamaryškového (Acrocephalus melanopogon), u něhož jde vůbec o první pozorování na této lokalitě.
Chytání ptáků má rovněž výhodu v tom, že člověk stráví na lokalitě celé dny a zjistí přítomnost druhů, které by jinak snadno unikly jeho pozornosti. Mezi zajímavější pozorování patří například poslech 3 volajících samců chřástala kropenatého, pozorování 1 jeřába popelavého a opakované pozorování 1 luňáka hnědého.
Na závěr tohoto stručného přehledu musím poděkovat svým kamarádům Lukášovi, Simoně, Romanovi a Martině za jejich velkou pomoc a podporu. Bez nich by se tato akce nikdy neuskutečnila.
Jan Bartoníček