Dolní Čermná – V Dolní Čermné organizuje naše ornitologická skupina Vítání ptačího zpěvu od roku 1995. V tom prvním roce jsme se zalekli doporučovaného zahájení ve 4:00 h a raději jsme zahájili o půl hodiny později. Sešlo se nás dvanáct a v debatě po skončení vycházky jsme se společně domluvili, že příště začneme skutečně ve čtyři. Důvod byl prostý: Zavedete-li laiky mezi zpívající ptáky a pak se jim snažíte vysvětlit, který pták se to odkud ozývá, většinou v tom mají zmatek ale než by přiznali, že tomu nerozumí, horlivě souhlasně kývají hlavou. Zatímco začíná-li se za tmy ve čtyři hodiny, obvykle se v blízkosti pouličního osvětlení ozývá rehek domácí a ostatní ptáci se postupně přidávají.
Lze – samozřejmě – ptačí hlasy přehrávat z CD přehrávače (a pro doplnění to také děláme), ale postavit na tom tuto akci by pak nevyžadovalo vycházku do přírody, ale stačila by vyhrazená místnost v hospodě třeba v sedm večer.
Jak se ukázalo, ani nově zvolená časná hodina většinu lidí neodradila. Jak jsme měli z rozhovorů možnost zjistit, kdo přijít chtěl, ten se donutil si přivstat. Počet účastníků se postupně stabilizoval na počtu kolem 25 lidí. Z tohoto počtu vybočil jen ročník 2009, kdy bylo 48 účastníků a hned následující rok 2010, kdy déšť v předvečer a ještě ve 3:30 ráno hodně lidí odradil, takže nás bylo jen 16. Škoda, nakonec jsme nezmokli a v závěru vycházky nás odměnil krutihlav obecný (Jynx torquilla) tím, že se nechal všemi přítomnými prohlédnout ze tří metrů!
Při letošním, tj. při 17. ročníku, se nás sešlo 33. Program byl letos trochu delší. Asi pětihodinovou vycházku nám svými hlasy zpestřili drozdovití ptáci, pěnice černohlavé (Sylvia atricapilla) a pokřovní(Sylvia currruca), tři druhy budníčků (Phylloscopus), sýkory (Parus sp.), králíčci (Regulus), pěnkavy obecné(Fringilla coelebs), zvonci zelení (Carduelis chloris), vrabci domácí (Passer domesticus), skřivan polní (Alauda arvensis) a linduška luční (Anthus pratensis), datel černý (Dryocopus martius) a strakapoud velký(Dendrocopos major), krutihlav, střízlík obecný (Troglodytes troglodytes), káně lesní (Buteo buteo), poštolka obecná (Falco tinnunculus), krkavec velký (Corvus corax) a další. V závěru nám kolegové předvedli kroužkování kosa černého (Turdus merula), konipasa bílého (Motacilla alba), páru pěnic černohlavých,lejska černohlavého (Ficedula hypoleucos), ledňáčka říčního (Alcedo athis) a pisíka obecného (Actitis hypoleucos). Po ukázkách jsme dětem uspořádali kvíz s ptačí tématikou. Všechny byly odměněny drobnými dárky.
Na závěr, při trochu pozdější snídani, Honza Růžička okomentoval připravenou prezentaci s tématikou kroužkování na krmítkách.
Co říct závěrem: Přestože obecně pozorujeme opačný trend– tj. začátek akce libovolně posouvat tak, aby přišel co největší počet lidí, my se držíme původní myšlenky a doporučení. Jeden důvod jsme uvedli už v úvodu a další je, že někteří pravidelní účastníci se celý rok těší, že se jednou ročně donutí vstát „tak nelidsky brzy“, zažijí rozbřesk v přírodě, pokud to počasí dovolí, uvidí východ slunce a setkají se se známou partou lidí.
Takže Vám navrhujeme: Zkuste se, alespoň někteří, vrátit k původní myšlence této akce. Věřte, že ani sebevětší počet účastníků nenahradí procházku v probouzejícím se ránu v přírodě, východ slunce a ptačí zpěv, nerušený hlukem dne.
Dolnocermenska ornitologicka skupina