Tah pěnice černohlavé na různá zimoviště může být základem pro rozdělení populací

20100227aNěmečtí vědci zjistili, že německé subpopulace pěnice černohlavé (Sylvia atricapilla) vykazují rozdíly v době příletu na hnízdiště. To vedlo ke vzniku sympatricky (na stejném území) hnízdících ptáků, kteří táhnou na odlišná zimoviště. Během posledních padesáti let tato nová migrační strategie způsobila narůst počtu ptáků zimujících v Británii, místo tradičního zimoviště ve Středomoří. Původ této mikropolulace je dáván do souvislostí s rozdílnou dobou příchodu jara do těchto oblastí. Rozdílná doba příletu umožňuje vznik asortativního (výběrového) párování. Kromě toho ptáci zimující v Británii mohou být zvýhodněni lepšími podmínkami pro přezimování.

Výsledky výzkumu prokázaly, že migranti z Británie přilétají na Německá hnízdiště znatelně dříve než migranti ze Středomoří. Částečně se ale období příletu překrývá, takže pravděpodobnost asortativního párování v průběhu dvou let sledování byla menší než 28 %. Výsledky ukazují, že samotná rozdílná doba příletu není dostatečnou izolační bariérou mezi dvěma subpopulacemi.

Dalším faktorem je fakt, že pěnice v Británii silně využívají přikrmování na krmítkách. Jejich kondice je při návratu sice stejná jako u pěnic ze Středomoří, ale přilétají průměrně o deset dní dříve. Omezení toku genů mezi těmito populacemi není tak silné, aby se tyto populace výrazněji oddělily. Isolační bariéra by mohla být posílena preferencí odlišných mikrohabitatů. Subpopulace táhnoucí do Británie je početně menší než subpopulace táhnoucí do Středomoří.

Pokud se bude rozdíl mezi oběma populacemi prohlubovat, může dojít i k jejich rozdělení až na úroveň poddruhu. V budoucnu se tak mohou projevit například rozdíly ve tvaru a velikosti křídla a zobáku apod. Sledování tohoto vývoje je však úkolem pro další studie.

Tímto článkem bych chtěl reagovat na řadu předešlých článků o zimním přikrmování a jeho vlivu na ptačí populace. Tato změna v tahu se nevyhnula ani části naší populace, která táhne do Belgie a severní Francie. Stále je otázkou jak velkou roli hraje zimní přikrmování v tahu na zimoviště.

Luděk Petrilák

Zdroj:
G.Rolshausen, K. A. Hobson, H. M. Schaefer: Spring arrival along a migratory divide of sympatric blackcaps (Sylvia atricapilla). Oecologia (2010) 162:175–183.

Cepák J., Klvaňa P., Škopek J., Schröpfer L., Jelínek M., Hořák D., Formánek J. & Zárybnický J.(eds.) 2008: Atlas migrace ptáků České republiky a Slovenska. Aventinum, Praha.

Sympatrie:
Existence dvou nebo více druhů, žijících v takové blízkosti, že by mezi nimi bylo možné páření, naproti tomu, že jejich pokračující existence jako samostatných druhů indikuje, že k němu normálně nedochází.

20100227b

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation