Sýček obecný (Athene noctua) byl ještě v první polovině dvacátého století hojnou synantropní sovou. Úkryty a hnízdní prostory vyhledával v rozličných dutinách a temných zákoutích lidských staveb. Vyskytoval se také běžně i mimo zastavěné oblasti – v sadech, alejích či v lomech. Ve druhé polovině dvacátého století začal být pozorován úbytek této sovičky, přičemž z mnoha oblastí vymizel úplně. Zároveň začal častěji využívat k hnízdění zemědělské objekty na úkor otevřené krajiny. Příčin úbytku je popisována celá řada. Někteří autoři více akcentují vliv zemědělské činnosti, jiní vlivy klimatické, vliv dopravy, nebo predační tlak. Mezi významná rizika pro sýčky patří i nástrahy moderní architektury – zejm. vertikální dutiny (Zvářal 2008). Navzdory drastickému úbytku se i v dnešní době můžeme setkat s místy s mikropopulací sýčka (jižní Morava, západní Čechy).
Ve východních Čechách v posledních letech zprávy o hnízdění sýčků prakticky chybí. Jedním z posledních míst je oblast Chlumecka (kv. 5858). Zde byli sýčkové zjištěni již v roce 1989 a 1990 (info M. Dusík), v tomto kvadrátu je uváděn jako možný hnízdící druh v letech 2001 – 2003 (Šťastný et al. 2006). V roce 2009 zde byl v objektu zemědělského družstva nalezen 1 pár, přičemž informace od místních zaměstnanců hovoří o nepřetržitém výskytu již od roku 2004. V roce 2010 byl sledován hnízdní výskyt podrobněji. Zejména jsme se snažili o nalezení dalších párů v okolí hnízdiště – společně s Honzou Bartoníčkem, Davidem Čípem a Michalem Pavelkou bylo zkontrolováno na 30 zemědělských objektů. Vzhledem k nepřílišné ochotě sýčka reagovat na přehrávaný teritoriální hlas jsme místa v přímém okolí hnízdiště navštívili min. 2x. Bohužel se nepodařilo již žádný jiný výskyt sýčka v hnízdní době potvrdit. Vyjímkou je pouze pozorování M. Dusíka, který 6.3. 2010 zaznamenal hlas 1ex. v obci cca 15 km východně od hnízdní lokality na Chlumecku.
K hnízdění došlo pravděpodobně na půdě zemědělského objektu určeného k ustájení dojnic, kde byli sýčci opakovaně pozorováni, jak zalétají otevřeným oknem do prostoru půdy. Vzhledem k množství nafoukané slámy a vytvořených dutin bylo od detailnějšího hledání hnízda upuštěno. Jediným záznamem nasvědčujícímu hnízdění bylo noční pozorování 3 sýčků 6. července, kdy seděli na hřebeni střechy hnízdního objektu a jeden se ozýval vysokým hlasem. Předpokládám, že šlo o vyvedené mládě. Stáří ostatních ptáků se nepodařilo určit.
Je možné, že hnízdiště na Chlumecku patří v současnosti k ojedinělým refugiím sýčka ve východních Čechách. V plánu je osazení hnízdní lokality budkami pro sýčky. Vhodná by byla i eliminace potenciálních architektonických pastí v objektu družstva. Nezbývá než doufat, že zkraje příštího roku se sýčkovo charakteristické „půůůjď“ začne ozývat znovu!
Lukáš Kadava
Literatura:
Šťastný et al. 2006: Atlas hnízdního rozšíření ptáků v České republice, Aventinum.
Zvářal K. 2008: Analýza příčin kritického úbytku sýčka obecného (Athene noctua). Dostupné na http://sovy-zvaral.webnode.cz
Ahoj, omlouvám se, že píšu trošku pozdě. Jen bych k tomu hnízdění ve východních Čechách rád připomněl, že při mapování pro hnízdní atlas Pardubic byl sýček zjištěn i zde. Jinak, co se týče Svitavska, tak jsem se zde letos také pokoušel sýčka najít. Bohužel neúspěšně.
Prosím o podepsání diskusního příspěvku. Zřejmě jej napsal někdo ze svitavské skupiny, ale bez podpisu nevíme kdo 🙂
Ahoj, to jsem já 🙂 Mám pocit, že jsem se podepisoval, ale to je jedno. Kuba Vrána
Ahoj Jakube, od posledního mapování uběhlo už sedm let…za tu dobu mohly i poslední zbytky vymizet…v době mapování hn.rozš. ptáků (2001 – 2003) byl sýček navíc v hnízdní době zaznamenán na Bydžovsku na dvou lokalitách….dnes už nic.
Není však vyloučeno, že jednotlivé páry stále úspěšně přežívají na místech, kam se ornitologové za celý rok nedostanou 🙂 Nakonec i my, když jsme zjišťovali letos sýčky na chlumecku, dostali jsme se do míst, o nichž jsme ani nevěděli, že existují 🙂
ahoj, dík za info