Statisice ptaku rocne zahynou v Cesku po narazu do prosklenych ploch. Nejedna se jen o medialne zname priklady narazu do nezabezpecenych pruhlednych protihlukovych sten. Stejne casto narazeji ptaci do daleko mensich sklenenych ploch na rodinnych domcich, skolach, administrativnich budovach, zastavkach hromadne dopravy ale i na kulnach, sklenicich, parnicich…
A prave na tyto mensi prosklene plochy se zameruje vystava „Ochrana ptaku pred narazy do skel a pred kockami“ v prazske Botanicke zahrade a nove webove stranky www.ochranaptaku.cz.
Vyvraceji mnohe myty, ktere v ochrane ptaku pred narazy panuji, a zaroven seznamuji s funkcnimi pravidly a vyrobky pro kazdy skleneny prostor. Dale predstavuji i moznosti ochrany krmitek a hnizd pred kockami, ktere se v mnoha mestech na ubytku nekterych ptacich druhu podileji.
„Je neuveritelne, ze navzdory odhadum, podle kterych v Evrope zahyne rocne po narazu do skla az 100 milionu ptaku rocne a dalsi miliony zahynou diky kockam, nebylo doposud mozne na jednom miste najit souhrn vsech predsudku i doporuceni, jak ptaky na svem dome nebo kancelari chranit. Nase firma nabizi siroky sortiment vyrobku pro ptaky, a proto nam prislo lito, ze mnoho lidi ptaky krmi a instaluje ptaci budky a ve stejne dobe tisice ptaku hynou zbytecne. Proto jsme ve spolupraci s Ceskou spolecnosti ornitologickou pripravili nove webove stranky www.ochranaptaku.cz, ale zaroven jsme vyvinuli a zaradili do nasi nabidky takove vyrobky k jejich ochrane, ktere je mozne vyuzit i na sklech kancelari, obyvacich pokoju a podobne,“ rika Petr Dobry z firmy Zelena domacnost.
V predstavenem sortimentu jsou nejen ruzne druhy samolepek nove vyrabenych v Cesku, ale i patentovane, pro lidske oko temer neviditelne samolepky s UV efektem vyuzivajici fakt, ze ptaci, na rozdil od nas lidi, dokazou videt UV paprsky. Takove samolepky pak ptak vidi jako jasne modre plochy, ktere ho dobre upozornuji na nebezpeci.
„Lide si casto neuvedomuji, ze letici ptak v prosklene plose nevidi prekazku. Pokud je osazena cirym materialem, povazuje plochu za prostor vhodny k pruletu. Toto riziko se jeste zvysuje s pouzitim „zrcadloveho“ skla, ktere odrazi okolni prostredi a ptaci se tak do teto fiktivni krajiny snazi letet. Staci se jen rozhlednout ve svem okoli, kolik takovych pasti na ptaky ciha. Treba administrativni budovy nebo prodejny jsou cim dal vice prosklene. Jsme proto radi, ze se podarilo spolecne pripravit tuto vystavu a spustit web k tematu. Doufame, ze se nam podari lidem vysvetlit, ze jedna symbolicka silueta dravce na velkem prosklenem okne je prezitkem, ktery nic neresi. Bude to ovsem obtizne, kdyz napr. spravci komunikaci takto neucinne „zabezpecuji“ protihlukove steny u dalnic, nebo vlastnik banky svuj proskleny palac. Oboji ma verejnost denne na ocich!“ rika Lukas Viktora z Ceske spolecnosti ornitologicke.
K prilezitosti spusteni webovych stranek se uskutecni vystava na toto tema v prazske Botanicke zahrade Na Slupi. Navstevniky seznami s problematikou ochrany ptaku pred narazy do skel, s moznymi resenimi, ale take s moznostmi ochrany ptacich budek a krmitek pred kockami a jinymi predatory. Vystava se uskutecni od 4. do 24. unora 2013. Bude umistena ve vstupni casti do skleniku, takze je mozne ji shlednout zdarma.
„Malokdy muzeme chranit ptaky tak snadno a levne, jako doma na svych oknech a prosklenych dverich. Doufame, ze nas novy web vyresi traumata lidi, kteri jsou nestastni z toho, ze jim ptaci narazeji do oken a hynou, a hlavne verime, ze takto dokazeme zachranit tisice ptaku. Casem bychom chteli, aby z casti vytezku z prodanych samolepek vnikl registr nebezpecnych ploch, kde hynou ptaci po stovkach. Proto z kazde prodane samolepky darujeme Ceske spolecnosti ornitologicke na rozjezd teto aktivity 5%,“ rika Zuzana Dobra, jednatelka internetoveho obchodu Zelena domacnost.com.
„Mnoho firem investuje nemale penize do spolecenske odpovednosti a je jim lhostejne, ze na jejich kancelarskych budovach hynou ptaci ve velkem. Pritom odpovednost firmy, ale i jednotlivce zacina v jejich sidle a doma. Lide ptaky radi krmi, domnivame se, ze budou ptaky i radi chranit, kdyz budou vedet jak. Proto verime, ze novy web Ochrana ptaku.cz lidi zaujme a soucasna neradostna situace se bude rychle zlepsovat,“ rika Zdenek Vermouzek, reditel Ceske spolecnosti ornitologicke.
Lukas Viktora
(prevzato z webu CSO)