Setkání s běhulíkem plavým (Cursorius cursor)

20111206aStredni Maroko – Na prirodovedne expedici do Maroka (6.5.-28.5.1995) jsem se zblizka setkal s behulikem plavym (Cursorius cursor) – pro me naprosto exotickym druhem. S autobusovou vypravou jsme se dostali do oblasti stredniho Maroka, jizne od pohori Vysoky Atlas. Je to okrajova cast saharske pouste. Krajina predstavovala prevazne sterkovou poust a kolem castecne asfaltove silnice byly na nekolika mistech navrtane prameny vody, ktere volne vyveraly na povrch a opet se ztracely v pousti. Kolem techto vlhcich mist bylo vzdy trochu ridke vegetace, prevazne tamarysku. Nas nocleh byl v prostoru mezi poustnimi mestecky Aoufouss a Erfoud.

Pri nocnim pruzkumu zivota na pousti se jedne skupine podarilo odchytit dospeleho jedince behulika plaveho do entomologicke sitky. Ptak byl patrne vyrusen ze spanku a lapen. V brzkych rannich hodinach jsme provedli jeho prohlidku a fotodokumentaci. Jiste mi date za pravdu, ze tento druh je „fesak pouste“.

V okoli jsme pozorovali dalsi zajimave druhy ptaku – orel nejmensi (Hieraaetus pennatus), belorit saharsky (Oenante leucopyga), chocholous obecny (Galerida cristata), konipas lucni (Motacilla flava), penice mala (Sylvia nana sps. deserti), kulik ricni (Charadrius dubius), lelek rudokrky (Caprimulgus ruficollis), vrabec pustinny (Passer simplex), tuhyk sedy (Lanius excubitor), skrivan Dupontuv (Chersophilus duponti) a dalsi.

 

Ivan Tlaskal

=======================

behulik plavysystem:

rad: Charadriiformes – dlouhokridli

celed: Glareliodae – ouhorlikoviti


podruhy: 

Cursorius cursor cursor (saharsky) – Kanarske ostrovy, severni Afrika, Arabie

Cursorius cursor bogolubovi (turkmensky) – od Zakaspicka na vychod

Cursorius cursor exsul (kapverdsky) – Kapverdske ostrovy


popis druhu:

Ptak velikosti kosa, svetle okrove zbarveny s dlouhyma svetlyma nohama. Typicky je svym zretelne zaspicatelym zobakem a sedo-cerno-bilou kresbou na hlave. V letu je velice napadna cerna spodina kridel.

Je vazany na plochou krajinu, kde muze rychle pobihat, zvlaste na stepni a poustni oblasti. Potravu tvori hlavne hmyz a nekdy ulovi i male plazy. Hnizdo nestavi, vejce snasi primo na zem. Hnizdi dvakrat rocne a snuska obsahuje 2-3 vejce. Mimo svuj hnizdni areal se muze vyjimecne zatoulat do ruznych evropskych zemi, zvlaste v podzimnich mesicich. V CR byl take jiz nekolikrat zastizen.

www.biolib.cz –

20111206b20111206c20111206d

20111206e20111206f20111206g20111206h20111206i20111206j20111206k

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation