Ptačí nemoc z Británie se rozšířila i do Česka

20120529a

nakažený zvonek zelený trichomonózou (zroj. RSPB)

Na podzim jsme informovali (zde), že z Británie se šíří do Evropy nemoc trichomonóza, způsobená prvokem bičenkou drůbeží (Trichomonas gallinae). Tato nemoc je poměrně běžná u holubovitých ptáků a u dravců, kteří je loví. Ovšem od roku 2005 se v Británii objevila i u pěvců, zejména u zvonků a pěnkav. V roce 2008 se nemoc rozšířila do Skandinávie pravděpodobně migrujícími ptáky a v roce 2009 se objevila v Německu. Letos byly zaznamenány první případy této nemoci i u nás v České Republice. Nejvíce nemocných ptáků se objevuje na konci léta a na podzim.

Bičenka drůbeží je asi 10 μm velký prvok, který parazituje v zadní části ústní dutiny, v jícnu a ve voleti. V těchto místech se množí, znemožňuje polykání a způsobuje záněty. Ptáci pak umírají hladem nebo se mohou udusit při polykání potravy.  Přenos nákazy se děje pomocí slin nebo při krmení mláďat zejména z volete. Další možností přenosu je odhozená potrava od nakaženého jedince, zbytky potravy nebo i prostřednictvím vody v koupadle či napajedle. Bičenka nevytváří žádná přenosná či klidová stádia, šíří se jedině přímo. Existuje mnoho kmenů s různou patogenitou a různé druhy a jedinci jsou odlišně vnímaví. Onemocnění se týká pouze ptáků, tato nemoc není přenosná na savce tedy ani na člověka.

Zatím byla nemoc zaznamenána hlavně u zvonků zelených (Carduelis chloris) a pěnkav obecných (Fringilla coelebs). Mezi další druhy, u kterých se trichomonóza vyskytla, patří vrabec domácí (Passer domesticus), pěvuška modrá (Prunella modularis), sýkora koňadra (Parus major), sýkora modřinka (Cyanistes caeruleus), dlask tlustozobý (Coccothraustes coccothraustes) a čížek lesní (Carduelis spinus). V místech většího výskytu došlo k poklesu populace zvonků až o třetinu a u pěnkav o pětinu. Napadení domácích ptáků je velmi výjimečné. Od roku 2007 bylo také nalezeno několik případu v Severní Americe u hýlů nachových (Carpodacus purpurem), čížků žlutých (Carduelis tristis), hýlů mexických (Carpodacus mexicanus), drozdců mnohohlasých (Mimus polyglottos) a u krkavcovitých ptáků.

Napadený pták se vyznačuje netečností, načepýřeným peřím a menší únikovou vzdáleností. Často mají kolem zobáku sliny, těžce polykají, vyplivují potravu a obtížně se jim dýchá. Někdy jsou viditelné otoky na krku. Onemocnění trvá několik dní až týdnů. Delší dobu postižení ptáci jsou vyhublí.  Na toto onemocnění není žádná účinná léčba, protože je nemožné předem určit, že se jedna právě o trichomonózu a není zde cesta, jak zařídit, aby lék dostávali pouze nakažení jedinci. Přesné určeni je možné pouze z pitvy.

Jedním z míst, kde může docházet k přenosu této nemoci je krmítko. V případě výskytu na vašem krmítku přestaňte krmit, staré krmení vyhoďte a krmítko vydesinfikujte např. roztokem chlornanu sodného (savo, apod.). Po opláchnutí nechte krmítko zcela vyschnout – bičenky zabíjí vzdušný kyslík a nevydrží vyschnutí. Přikrmování bychom měli přerušit na dobu minimálně dvou týdnů. U napajedel je potřeba udělat stejný postup a nechat suchá. Pokud se nemocní ptáci znovu neobjeví, můžeme krmení obnovit.

Pro prevenci je dobré krmítko pravidelně čistit, vyměňovat vodu v koupadlech a napajedlech každý den, dávat do krmítka čerstvé krmení a staré vyhazovat a uklízet spadané slupky a krmení pod krmítkem.

Při objevení nemocných ptáků informujte příslušnou krajskou veterinární správu. Pro evidenci případů prosíme, nahlaste vaše pozorování také do faunistické databáze České společnosti ornitologické avif.birds.cz, zvolte odpovídající možnost v poli aktivita a dopište případné poznámky.

Luděk Petrilák

20120529c20120529b20111005d

zdroj:

Lawson B. et.al.: Evidence of Spread of the Emerging Infectious Disease, Finch Trichomonosis, by Migrating birds, EcoHealth, DOI: 10.1007/s10393-011-0696-8. 

Robinson R.A. et al.: Emerging Infectious Disease Leads to Rapid Population Declines of Common British Birds,   PLoS ONE 5(8): e12215. doi:10.1371/journal.pone.0012215.

A. S. Neimanis et al.: First Report of Epizootic Trichomoniasis in Wild Finches (Family Fringillidae) in Southern Fennoscandia, AVIAN DISEASES, 2010, 54:136–141.

M. Peters et al.: Gehaufte Todesfalle von wild lebenden Grunfinken an Futterstellen infolge Trichomonas-gallinae-Infektionen – ein aktuelles Problem in Norddeutschland, Kleintierpraxis 54, Heft 8 (2009),  Seiten 433–438.

M. J. Forzan et al.: Trichomoniasis in finches from the Canadian Maritime provinces – An emerging disease, Can Vet J, 2010, 51:391–396.

Pokyny pro cleny ČSO – Trichomonóza – nákaza bičenkou drůbeží

The RSPB:  Advice: Trichomonosis in finches and other garden birds

20120529d

bičenky drůbeží z jícnu zvonka zeleného

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation