Podle nove studie se smrtici ptaci choroba – Trichomonoza, ktera se v Britanii objevila v roce 2005 siri z Britanie do Evropy. Hlavnimi nakazenymi druhy jsou zvonci obecni Carduelis chloris a penkavy obecne Fringilla coelebs. Puvodcem onemocneni je prvok bicenka drubezi Trichomonas gallinae, ktery parazituje horni cast traviciho traktu. Nejcasteji se vyskytuje u dravcu a holubu, ale od roku 2005 je stale vice pripadu zaznamenano u penkavovitych ptaku. Nektere oblasti byly silne zasazeny a populace penkav poklesly o 20% a zvonku az o 35%.
Prenos parazita se nejcasteji deje pravdepodobne pri krmeni mladat prenosem slin. Prenos parazita z Britanie pravdepodobne probehl pres penkavy vracejici se z Britanie do Skandinavie. Od roku 2008 jsou hlasena umrti penkav na Trichomonozu z Finska, Norska a Svedska. Molekularni analyza potvrdila, ze se jedna o parazita z Britanie. Jedna se o prvni dokumentovany pripad sireni protozoalni infekce migrujicimi ptaky. Dalsimi postizenymi druhy jsou strnadi obecni a vrabci domaci.
Vedci proto apeluji na verejnost, aby hlasily nalezy nemocnych ptaku. Hlavnimi symptomy jsou nacepyrene peri, otupelost, ztrata plachosti, casto mohou sedet u krmitka a mit problemy se nakrmit, vlhke peri kolem zobaku. Je doporucovano pravidelne cistit krmitko a koupadla pro ptaky.
Ludek Petrilak
zdroje:
Lawson B. et.al.: Evidence of Spread of the Emerging Infectious Disease, Finch Trichomonosis, by Migrating birds, EcoHealth, DOI: 10.1007/s10393-011-0696-8
Robinson R.A. et al.: Emerging Infectious Disease Leads to Rapid Population Declines of Common British Birds, PLoS ONE 5(8): e12215. doi:10.1371/journal.pone.0012215
BTO: Trichomonosis in Fennoscandia
Physorg.com: Bird disease spreads from UK to Europe
pěkný zajímavý článek, pokud je to možné přidal bych nějaký kontakt: kam by případný nálezce mohjl podezření hlásit.
Michal Pešata
Ze zákona by to mělo být na regionálně příslušný orgán Státní veterinární správy, ale obávám se, že to pro ně nebude příliš významná skutečnost. Diagnostika je možná pouze u čerstvého materiálu. V ČR zatím takový případ zaznamenán nebyl. Pro konzultaci nálezu doporučuji kontaktovat Ústav biologie a chorob volně žijících zvířat na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně.
Děkuji
Dobrý den,tuto věc s úhynem atd popisující se tu v článku jsem zaznamenal začátkem jara na balkoně kde jsem do krmítek předstrájel.Nový Bydžov
Dobrý večer,
již během zimy bylo u nás nalezeno několik uhynulých zvonků, celkem asi 7. Nelze něco přidávat do krmení jako léčbu?
IN
Dobrý den,
nejlepší prevencí je pravidelné čištění a desinfekce krmítka. Vybrat staré krmení a vyčistit. Léčba nakaženého ptáka je poměrně dost složitá pro běžného člověka. Pokud se objeví nemocní ptáci tak se doporučuje na týden či 14 dní přestat krmit úplně. ČSO dnes vydalo tiskovou zprávu, ve které zrazuje od krmení mimo zimu úplně. V blízké době připravujeme podrobnější článek o této nemoci.