V zásadě jednoduchá otázka, ale s odpovědí je to trochu složitější. Doposud se odpověď skládala z toho, že má sova upravené obratle a vazy, které ji to umožňují. Nová studie ale ukazuje, že přizpůsobení není jen jedno a přesně anatomicky vykresluje, jak dokonalý tento systém je. Studie také vyhrála hlavní cenu posterů na 2012 International Science & Engineering Visualization Challenge a vyšel v časopise Science.
Asi každý ornitolog ví, že jsou sovy schopné hlavu otočit až o 270°. Jejich oči v hlubokých jamkách jsou nepohyblivé a tak jim tato schopnost umožňuje lepší přehled po okolí otočením hlavy. Kdyby se o to samé pokusil člověk, tak by si zamezil průtok krve do hlavy, nehledě na omezení obratlů a vazů.
Sovy mají hlavu nasazenou na jednom čepu, na rozdíl od lidí, což samo o sobě umožňuje velkou pohyblivost, a navíc mají 2x více krčních obratlů – tedy 14. Ale to není vše. Vědci zjistili, že krční tepny nejsou vedeny po stranách krku, ale velmi blízko páteře, tedy blízko osy rotace. Následkem je mnohem menší možnost kroucení tepen. Toto uspořádání není typické jen pro sovy, ale je také u jiných ptačích druhů. Sovy se však vyznačují unikátní anatomickou strukturou. Mají kolem tepen procházejících obratli mnohem více prostoru než je obvyklé. Je asi 10x větší než u lidí a je vyplněn vzdušnými vaky.
Dalším přizpůsobením je velké množství propojujících tepének (anastomóz), které umožňují krvi najít si alternativní cestu do hlavy. Ale asi největším objevem je nález rozšířených částí krčních tepen těsně pod hlavou. V těchto rozšířených částí tepen se krev může nahromadit a zajistit tak lepší a kontinuálnější zásobení hlavy krví.
K výzkumu vědci použili 12 mrtvých sov, které naskenovali pomoci 3D skenerů a CT. Tepny vyplnily neprůhlednou a pro záření nepropustnou tekutinou spolu s červeným plastem. Tím se uspořádání tepen dokonale zachovalo.
Luděk Petrilák
zdroj: Fabian de Kok-Mercado, Michael Habib, Tim Phelps, Lydia Gregg, and Philippe Gailloud 2013: Adaptations of the Owl’s Cervical & Cephalic Arteries in Relation to Extreme Neck Rotation, Science 1 February 2013:Vol. 339 no. 6119 pp. 514-515