Vazeni kolegove, redakce casopisu Panurus se s podporou vyboru VCP CSO rozhodla podporit nejzajimavejsi a nejlepe zpracovane prispevky. Nasim cilem pritom neni za kazdou cenu sehnat co nejvice textu do letosniho cisla, ale spise motivovat vas vsechny k publikaci vysledku vasi prace v odbornem a zaroven siroce ctenem ornitologickem periodiku, za nejz je Panurus v ornitologickych kruzich povazovan. Muzeme se spolecne pokusit udrzet renome tohoto regionalniho periodika a zaroven se tak vase data dostanou „na svet“. Vzdyt co jineho by melo byt nasim cilem, nez zverejnit sve poznatky a treba tak i neprimo prispet k ochrane ptaku kolem nas! Autori vybranych prispevku (redaktory + cleny vyboru) budou navic odmeneni vecnymi cenami.
Prispivat lze v zasade dvojim zpusobem: A) Prispevek v rubrice „Ornitologicke zajimavosti“ ma byt strucnym, vystiznym a hlavne serioznim popisem biologicky ci faunisticky zajimaveho pozorovani ze zivota ptaku v delce jednoho odstavce (cca ? strany), s popisem lokalizace (koordinaty, kvadrat, nadmorska vyska) a typu prostredi v miste pozorovani. Text je vhodne doplnit nekolika zkracenymi citacemi (format napr. „VOLF 2009: Panurus 18: 73–75“). Pro vzhled prispevku a tematickou inspiraci viz posledni cisla Panuru. Je mozne zaslat vice prispevku a publikovat i pozorovani jiz uverejnena na internetu. B) „Klasickym“ typem prispevku jsou faunisticke prace ci popisy biologie ptaku. Jejich struktura je standardni a vseobecne znama (viz minula cisla Panuru). Prispevky do letosniho cisla je mozne zasilat do konce srpna 2013, pripadne dle individualni dohody. Vsechny prispevky jsou recenzovany.
Vyuzijte moznost s trvalou hodnotou zverejnit svoje vysledky! Panurus posilame do knihovny CSO v Praze, do statnich vedeckych knihoven cele republiky a vymenujeme jej s dalsimi pobockami CSO. Vase prispevky jsou velmi vitany a zivotaschopne odborne casopisy jsou dokladem toho, ze si amaterska ornitologie stale udrzuje svou odbornost a tim i kompetentnost pro oficialni ucast pri ochrane ptaku ci ekologicke osvete verejnosti. Proto ma odborne publikovani stale velky smysl. V dnesni dobe, kdyz se cinnost VCP vyznamne rozsirila o ucast ve spravnich rizenich, to plati dvojnasob – v nich jsou vase data „ z terenu“ velmi potreba!
Tesime se na vase prispevky,
Martin Paclik (sefredaktor casopisu Panurus) & Martin Fejfar (predseda VCP CSO pri VCM v Pardubicich)
PS: rukopisy a prispevky do rubriky Panuru Ornitologicke zajimavosti zasilejte nejlepe na e-mail: bohdanec.rybnik(zavinac)centrum.cz, faunisticka pozorovani na e-mail: kuba.vrana(zavinac)email.cz