Přírodní památka Pamětník z „ptačí perspektivy“

Moták pochop v PP Pamětník nepravidelně hnízdí. Foto L. Kadava

Moták pochop v PP Pamětník nepravidelně hnízdí. Foto L. Kadava

Říční nivy v přírodě blízkém stavu se v podmínkách České republiky uchovaly jen zřídka. Komplex biotopů zahrnující neregulovaný tok Mlýnské Cidliny a její říční nivy s krajinnými strukturami, mající místy antropogenní původ (tj. zatopené maloplošné pískovny a sečené louky), vytvářejí pestrou a harmonickou krajinu v k.ú. obce Pamětník u Chlumce nad Cidlinou v Královehradeckém kraji, která je od roku 1995 chráněna jako Přírodní památka Pamětník. Dne 1.7. 2015 uplyne 20 let od vyhlášení PP, kterou místní nazývají Kotrdáč. To je jistě důvod k alespoň stručnému vyzdvižení významu, který má lokalita i mimo své hlavní předměty ochrany. Ornitologické poměry byly doposud poněkud stranou zájmu a to zvláště pro nedostatek místních dat. Lokalita také nebyla systematicky a dlouhodobě sledována. Jaká je tedy zdejší současná krajina „z ptačí perspektivy“?

Litorální porosty a podmáčené louky v centrální a západní části PP. Foto Lukáš Kadava

Litorální porosty a podmáčené louky v centrální a západní části PP. Foto L. Kadava

Ptáci jsou obecně skupinou, jež se může v rámci druhové diverzity i početnosti v čase měnit v závislosti na dynamických změnách prostředí (sukcese biotopů, změny sezónní potravní nabídky či klimatické aspekty). Doposud provedené inventarizační průzkumy území byly vždy pouze sezónní a nemohou tak zachytit případné změny v ornitocenózách lokality v delším časovém horizontu. Vlastní chráněné území se rozkládá na ploše 34 hektarů a zahrnuje centrální komplex mokřadů bývalých říčních ramen s rozvinutými litorálními porosty, porosty ostřic přecházející v podmáčené louky a fragmentů měkkého luhu v místech bývalých jam, vzniklých po povrchové těžbě písku. Bezprostřední okolí chráněné plochy tvoří podobné biotopy, s větším zastoupením luk a také místy roztroušené zeleně, kterou tvoří z části borovice lesní (Pinus sylvestris), dále vrbiny (Salix Sp.) a keřové porosty. Západně od PP protéká územím Vchynická svodnice, ústící do toku Mlýnské Cidliny. Území tvoří relativně homogenní faunistickou oblast říční nivy, z větší části obklopenou lesem a částečně otevřenou zemědělskou krajinou. Pro ptáky má toto území dvojí význam: jako hnízdiště zvláště chráněných druhů a jako součást migračního koridoru podél řeky Cidliny, který propojuje významné ornitologické oblasti Kolínska (zejm. Ptačí oblast Žehuňský rybník a obora Kněžičky) s rybniční krajinou Pardubicka a zvláště Bohdanečska.

Sušší luční porosty s vtroušenými keři jsou hnízdištěm bramborníčka hnědého, ťuhýka obecného a chřástala polního. Foto Lukáš Kadava

Sušší luční porosty s vtroušenými keři jsou hnízdištěm bramborníčka hnědého, ťuhýka obecného a chřástala polního. Foto L. Kadava

Mladý ťuhýk obecný v PP Pamětník. Druh zde pravidelně a početně hnízdí. Foto Martin Došlý.

Mladý ťuhýk obecný v PP Pamětník. Druh zde pravidelně a početně hnízdí. Foto M. Došlý.

Lokalita je pravidelně ornitologicky sledována od roku 2010. V období 2010 – 2015 bylo zjištěno 16 zvláště chráněných druhů ptáků v souvislosti s hnízděním (v kategoriích pravděpodobné a prokázané), z nichž jsou regionálně významné populace silně ohroženého chřástala vodního (Rallus aquaticus; 2 – 3 páry) a krutihlava obecného (Jynx torquilla; 1 – 3 páry). Od roku 2008 je lokalita jediným hnízdištěm zrzohlávky rudozobé (Netta rufina) v bývalém okrese Hradec Králové. V letech 2011 – 2015 bylo zjištěno šíření tohoto druhu kachny na sousední aktivní štěrkopískovnu Štít. Z druhů ohrožených jsou početné populace bramborníčka hnědého (Saxicola ruberta; 3 – 5 párů) a ťuhýka obecného (Lanius collurio; 2 – 6 párů). Z druhů kriticky ohrožených na území PP nehnízdí žádný pravidelně, avšak v posledních pěti letech byl zjištěn hnízdní výskyt strnada lučního (Miliaria calandra) a jeřába popelavého (Grus grus) – u obou druhů po jednom páru. Zvláště v případě jeřába, u něhož doposud hnízdění v bývalém okrese Hradec Králové nebylo prokázáno, se tato lokalita jeví do budoucna jako perspektivní. Mimo zvláště chráněných druhů je lokalita zajímavá díky vysokým denzitám u druhů, které jsou vázány na vyšší bylinné porosty, např. cvrčilka zelená (Locustella naevia) a cvrčilka říční (Locustella fluviatilis). Pozoruhodný je i hnízdní výskyt 1 – 2 párů husy velké (Anser anser) v lužním lese v centrální části PP, kde lze předpokládat hnízdění ve vývratech stromů. Nutno ptaké poznamentat, že řada zvláště chráněných druhů ptáků lokalitu navštěvuje jako pravidelné potravní stanoviště a hnízdní v blízkém okolí. To se týká mj. dudka chocholatého (Uppupa epops), včelojeda lesního (Pernis apivorus), orla mořského (Halliaeetus albicilla) či chřástala polního (Crex crex). Řada ptačích druhů zde byla zastižena pouze na přeletu během sezónní migrace mezi jednotlivými lokalitami. To se týká zejm. denních pohybů severských hus (Anser fabalis/albifrons) o maximálních počtech až 1500 ex., které přeletují mezi shromaždišti v okolí Proudnického rybníka a Bohdanečskem v zimním a předjarním období.

Měkký luh v místech povrchové těžby písku, která zde probíhala do konce 1. poloviny 20. století. Hnízdiště zrzohlávky rudozobé a husy velké. Foto Lukáš Kadava

Měkký luh v místech povrchové těžby písku, která zde probíhala do konce 1. poloviny 20. století. Hnízdiště zrzohlávky rudozobé a husy velké. Foto L. Kadava

Území PP Pamětník je vzhledem k dosavadnímu prováděnému ornitologickému výzkumu regionálně významným hnízdištěm zvláště chráněných druhů ptáků. Ornitologický význam je o to větší, že biotopová rozmanitost zdejší říční nivy umožňuje celé řadě ptačích druhů využívat území jako potravní stanoviště v době rozmnožování, taktéž v období migrace či zimování a v intenzivně obhospodařované okolní zemědělské krajině vytváří důležité refugium. Přestože je zdejší niva hodnotná zejm. výskytem zvláště chráněných druhů rostlin a plán péče o lokalitu zohledňuje zachování zejm. botanických hodnot PP, výše prezentovaný význam otevírá nový pohled na Přírodní památku Pamětník – jako na území stejně významné i z hlediska ornitologického. Souhrnem dosavadních floristických i zoologických nálezů pak dostaneme krásnou harmonickou krajinu, v níž člověk nalézá uspokojení a radost. Kéž je zde nalezneme i v dalších desetiletích.

Lukáš Kadava

 

Dostupná literatura:

Prausová R. 2008: Přírodní památka Pamětník. Plán péče na období 2009 – 2018. OkÚ Hradec Králové. Depon. Krajský úřad Královehradeckého kraje, odbor životního prostředí a zemědělství, Hradec Králové.

Zajíc J. 2008: Ornitologický průzkum PP Pamětník. Podklad pro zpracování plánu péče. Msc., 11 pp. Depon. Krajský úřad Královehradeckého kraje, odbor životního prostředí a zemědělství, Hradec Králové .

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation