V letech 2014–2017 provádějí ornitologové v celé Evropě mapování hnízdících ptáků. Jeho cílem je zjistit, jak vypadají populace ptáků v jednotlivých evropských zemích a zároveň napříč Evropou. Zjištěné výsledky bude možné následně využít v ochraně přírody.
Česká republika se samozřejmě do celoevropského mapování také zapojila, ale nejen to. V naší zemi má mapování ptáků již více než třicetiletou tradici a díky tomu byli čeští ornitologové pověřeni, aby se stali vedoucími celoevropského organizačního týmu mapování. Pro Českou republiku je to velká čest.
Pardubičtí ornitologové se rozhodli využít příležitosti celostátního, respektive evropského, mapování a provést podrobné zmapování ptáků na území města Pardubic.
Ani v Pardubicích není myšlenka mapování ptáků nová. První mapování v našem městě proběhlo již v letech 2003–2006 a jeho výsledkem je barevná třísetstránková kniha „Ptáci Pardubic“ od autorské trojice S. Vránová, V. Lemberk, R. Hampl (VČP ČSO, Pardubice 2007). Díky přehledně zpracovaným mapkám se v ní obyvatelé Pardubic mohou snadno dozvědět, jaké druhy ptáků žijí v bezprostředním okolí jejich domu, kam mohou v Pardubicích vyrazit za ptáky apod.
Během prvního mapování byl na území velkých Pardubic zjištěn výskyt 158 druhů ptáků. Za následujících deset let se ale naše město velmi změnilo. Mapování, probíhající v současné době, nám proto umožní zjistit, jak na tyto změny zareagovala druhová a početní skladba ptáků. Již po prvních dvou letech práce můžeme říci, že u řady druhů došlo k výrazným změnám: některé druhy z území města zmizely (např. zaniklo hnízdění břehulí říčních), jiné se naopak nově objevily nebo významně změnily početnost (např. prudký nárůst početnosti holuba hřivnáče).
Staňte se spoluautory nové publikace o pardubických ptácích!
Ornitologové během čtyř let pomocí jednotné metodiky prozkoumávají celé území města Pardubic a co nejpodrobněji zaznamenávají všechny zjištěné druhy ptáků a jejich početnost. Některé druhy však jsou obtížně zjistitelné. Například sovy se svou noční aktivitou snadno unikají pozornosti, vlaštovky hnízdí často ve veřejnosti uzavřených soukromých objektech apod. A zde je velký prostor pro každého všímavého Pardubáka. Zatímco my si při denním průzkumu nemusíme např. sov vůbec všimnout, vy o nich dobře víte, pokud se vám každou noc ozývají pod okny.
Chtěli bychom proto touto cestou poprosit o pomoc. Byli bychom vděční, kdybyste nám mohli nahlásit pravidelný výskyt nebo přímo zjištěné hnízdění zejména těchto druhů ptáků:
– Kalous ušatý (sova, jejíž mláďata v období opouštění hnízda v noci pronikavě pískají)
– Jakékoliv další sovy
– Poštolka obecná (zejména hnízdění na balkonech apod.)
– Vlaštovka obecná (hnízdění v uzavřených soukromých objektech)
– Rorýs obecný (hnízdění v panelácích i v soukromých domech)
Sdělit nám můžete i jakákoliv další zajímavá pozorování ptáků z území velkých Pardubic. Svá pozorování můžete posílat na adresu vcpcso@centrum.cz, eventuálně hlásit v přírodovědném oddělení pardubického muzea. Abychom vaše údaje mohli použít, musí vaše zpráva obsahovat tyto informace:
– druh pozorovaného ptáka
– počet párů / hnízd / mláďat na hnízdě
– datum pozorování
– přesné místo pozorování (např. adresu včetně čísla popisného)
– jméno a kontakt (e-mail nebo telefon, popř. adresu) pozorovatele
– vítané je také připojení fotografie (zejména u hnízd) a nahrávky hlasů (zejména u sov)
Pozorovatelé, jejichž hlášení zařadíme do zpracování výsledků, budou uvedeni v seznamu autorů. Máte tak možnost stát se spoluautory další publikace o pardubických ptácích. Věříme, že s vaší pomocí se nám podaří získat řadu informací, které bychom sami nikdy nedokázali zjistit. Těšíme se proto na vaše zprávy!
Za tým mapovatelů ptáků v Pardubicích
Světlana Vránová
Knihu „Ptáci Pardubic“ je možné získat ve Východočeském muzeu v Pardubicích nebo na adrese vcpcso@centrum.cz.