Ve svém červnovém příspěvku jsem se věnoval jarnímu výskytu kameňáčka pestrého na přehradě Rozkoš u České Skalice. Na následujících řádcích je popsán výskyt tohoto druhu na stejné lokalitě na podzim.
Kameňáček pestrý (Arenaria interpres) vytváří dvě zeměpisné rasy (subspecie). Převážnou část areálu, který je rozkládá v části kanadské Arktidy přes Grónsko a na sever Eurasie až na západní a severní Aljašku, obývá k.p. eurasijský (A.i. interpres), pouze ve zbytku kanadské Arktidy žije k.p. americký (A.i. morinella), který je o trochu pestřeji zbarvený.
Kameňáček pestrý je tažným druhem, který zimuje na mořských pobřežích všech kontinentů, ve vnitrozemí je jeho výskyt poměrně řídký. Ptáci z kanadské Arktidy a z Grónska táhnou na jihovýchod do západní Evropy. Severoevropské a západosibiřské populace táhnou jižní Skandinávií a odtud tah pokračuje po pobřeží Severního moře a Atlantiku do západní části rovníkové Afriky a na Kanárské ostrovy. Pozoruhodná je rychlost tahu. Pták kroužkovaný v září na Helgolandu uletěl za 25 hodin 820 km do severozápadní Francie! Východosibiřské populace pak táhnou přes Kurilské ostrovy a Japonsko do tropického Tichomoří. Žádná z cest nevede přes naše území. Nejpravděpodobnější původ ptáků u nás zastižených je ze severní Evropy.
Přes skutečnost, že přes naši republiku nevede tahová cesta tohoto druhu se k nám kameňáčci zatoulávají každoročně, i když v nevelkých počtech. Většinou jsou pozorováni jednotliví ptáci, méně často dvojice, větší počty jsou mimořádné. Nejvyšší počet současně pozorovaných ptáků, který uvádí literatura je 6 ex z 27.8. – 3.9.1966 z ryb. Nový u Svitav (Fauna ČR, Ptáci 2/II, 2005), nejpozdnější pozorování je pak z 20.10.1990 z Dolního ryb. u Bartošovic. Okrajová data z počátku podzimního tahu prakticky nelze uvést, neboť u velmi časných zástihů se může jednat o potulující se nehnízdící jedince. Všeobecně však lze uvést, že počátek podzimního průtahu dospělých ptáků začíná v druhé polovině července a vrcholí v srpnu. Koncem srpna se pak začínají objevovat tohoroční ptáci, jejich počty dosahují maxima v první polovině září.
Na přehradě Rozkoš se kameňáček pestrý vyskytuje na podzim každoročně již od doby napuštění přehrady, tj. od roku 1975. Na podzimním tahu jsou první dospělí ptáci pozorováni koncem července, více dat potom spadá do měsíce srpna. Koncem srpna se pak začínají objevovat mladí ptáci a naopak průtah dospělých ptáků ustává. Pozorování z měsíce října jsou již zcela ojedinělá. Nejpozději jsem pozoroval 1 juv. ex 13.10.1979. Tomuto datu se blíží i letošní údaj, kdy jsme společně s A. Holubem pozorovali 1 juv. ex 11.10.
Letošní rok lze označit za zcela mimořádný a rekordní, pokud se týká počtu pozorovaných kameňáčků jak na této lokalitě, tak i v rámci ČR. Již na jarním tahu jsem pozoroval rekordní počet 4 ex (viz článek o jarním výskytu). První tohoroční ptáky jsme na lokalitě pozorovali 29.8., a to hned 5 ex. V období mezi 2.8. – 9.9. byl pozorován maximální počet, který dosáhl počtu 7 ex. Ještě 13.9. byli pozorování 3 ptáci, od 18.9. pak již pokaždé jen 1 ex. Jak je výše již uvedeno poslední letošní pozorování připadá na datum 11.10.
Vzhledem k tomu, že zvýšený počet kameňáčků byl v tomce roce zaznamenán i v jiných částech České republiky, bude v následujících letech zajímavé sledovat, zda se jednalo o mimořádný výkyv v početnosti tohoto druhu u nás, nebo o trvalejší trend v nárůstu početnosti.
Použitá literatura :
Fauna ČR, Ptáci 2/II, Academia 2005
Atlas migrace ptáků ČR a SR, Aventinum 2008
Sborník VČP ČSO č. 9/1987