V letech 2015 a 2016 formou vyhlášení „Pobočkového ptáka roku“ shromažďovala pobočka informace o ptačích druzích, o nichž jsme měli doposud pouze mlhavé regionální znalosti a to i přesto, že v rámci probíhajících správních řízení jsme se k těmto druhům často vyjadřovali. Také letos se výbor VČPČSO dohodl na nutnosti Pobočkového ptáka roku vyhlásit. Cílovým druhem byl vybrán jeřáb popelavý. Záměrem pobočky je touto kampaní zejména mezi členskou základnou VČPČSO získat aktuální data o ptácích, jejichž detailní znalost v rámci regionu umožní získat relevantní argumenty ve správních řízeních a mít tak větší možnost lokální praktické ochrany přírody.
Jeřáb popelavý byl vybrán záměrně. Je to druh, jehož početnost se v regionu východních Čech zvyšuje a zjištěno bylo i obsazování poměrně malých a nenápadných lokalit. Právě tento fakt v kombinaci s neznalostí aktuálního hnízdního rozšíření, může pro jeřáby znamenat zánik hnízdiště v případě žádosti vlastníků či nájemců dotčených lokalit o jejich vyhrnutí, sečení litorálních porostů či jiných investičních akcí.
Jeřáb je dle platné legislativy chráněn jako kriticky ohrožený druh, jehož přesná hnízdiště místní ornitologové často tají a dále nijak nezveřejňují. Vzhledem k aktuálním zkušenostem z probíhajících správních řízení výbor pobočky zastává názor, že tajení hnízdiště je za současného stavu pro jeřáby více nebezpečné, než vhodně zvolená forma zveřejnění hnízdiště.
Vážení kolegové a kolegyně, Východočeská pobočka ČSO uvítá Vaše data o hnízdním rozšíření a o výskytu jeřábů popelavých na území východních Čech. Cenné jsou zejm. údaje o hnízdění: přesná lokalizace, opakovaná pozorování párů v počáteční fázi hnízdní doby, tj. březen – duben, další pozorování či hlasové projevy z období květen – červen, popř. konkrétní výsledek hnízdění v případě pozorování nevzletného či čerstvě vyvedených mláďat. Uvítáme i archivní a historické údaje o hnízdění jeřábů.
Shromážděná data budou využita pobočkou v rámci konkrétních správních řízení. V případě sebrání ucelenějšího souboru dat vhodného k další publikaci (např. v Panuru), bude jejich další využití konzultováno s autory dat. Věříme, že s vaší pomocí se podaří shromáždit údaje, které poskytnou nejen ucelený přehled o současném stavu populace jeřábů ve východních Čechách, ale zejména že tím pomůžete k praktické ochraně hnízdišť v případech, budou-li ohrožena v rámci probíhajícího konkrétního správního řízení. Předem vřelé díky!
Lukáš Kadava