Ornitologické novinky z Třesického rybníka

Třesický rybník. Foto L. Kadava

Třesický rybník. Foto L. Kadava

Babice, Třesický rybník – Hnízdní sezóna ještě neskončila, přesto však je možné již nyní seznámit ornitologickou veřejnost s některými pozoruhodnými ptačími druhy, které byly letos na Třesickém rybníku a v jeho bezprostředním okolí zjištěny. Jsou zde zmíněny pozorování i z malé soustavy čtyř rybníků u Babic (cca 1km SV od Třesického rybníka), tvořících dohromady sevřenou faunistickou oblast. Řada zajímavých poznatků je získávána z odchytu a kroužkováním ptáků, které zde provádí Honza Bartoníček (viz jeho minulé příspěvky zde a zde), celkovější obraz o místní avifauně je doplňován terénními pochůzkami v okolí i sběrem dat od jiných, náhodných návštěvníků lokality. V kostce vám tedy předkládám to nejzajímavější, co zde letos bylo zaznamenáno.

Třesický rybník. Foto L. Kadava

Třesický rybník. Foto L. Kadava

Husa velká (Anser anser) – od 12. března do 11. dubna byl pravidelně na rybníku v jeho jihozápadní části pozorován jeden pár husí. Vzhledem k tomu, že až do půli dubna bývají na rybníce používány plašičky rybožravých druhů ptáků a rybník je každodenně navštěvován lovci kormoránů, je pravděpodobné, že hnízdění, ke kterému mohlo dojít, bylo zmařené. I tak se jedná o první možné hnízdění hus na Třesickém rybníku.

Husice nilská (Alopochen aegyptiacus) – druh, jehož pozorování v ČR prokazatelně přibývá a jehož hnízdění je patrně již jen otázkou času. V okolí Třesického rybníka byl 1 ex pozorován v hnízdní době celkem třikrát (17.5. Třesický r., 1.6. a 3.6. ryb. Vondránek u Babic), vždy se jednalo o pravděpodobně téhož nehnízdícího jedince odpočívajícího na hladině.

Jeřáb popelavý (Grus grus) – opět se jedná o druh, který se u nás šíří. Letos byl jeřáb na Třesickém rybníku pozorován v hnízdním období poprvé a celkem třikrát: 8. dubna byli pozorováni 2 ex (pár?) v podvečer na louce u rybníka, 12. dubna jeden ex. pozoroval na přeletu rybníka Honza Bartoníček a 1.června letí 1 ex. za častého volání od Třesického rybníka k soustavě rybníčků u obce Babice. Nutno podotknout, že samotný Třesický rybník není jako hnízdní lokalita vhodný, v úvahu by připadaly spíše rybníky u Babic, z části obklopené lesem.

Litorální porosty Třesického rybníka. Foto L. Kadava

Litorální porosty Třesického rybníka. Foto L. Kadava

Chřástal kropenatý (Porzana porzana) – druh, který byl letos na lokalitě zaznamenán poprvé po čtyřiceti letech: 9. dubna zjistil Honza Bartoníček tři volající samce v litorálních porostech v jižní části rybníka a 11.dubna jsem v podvečer tamtéž slyšel 1 ex. Další kontroly již nebyly úspěšné a je tak nanejvýš pravděpodobné, že se jednalo pouze o protahující jedince.

Luňák červený (Milvus milvus) – 22. května a 1. června byl pozorován jeden ex. Červnové záznamy tohoto druhu jsou i z roku 2008. Bohužel až doposud nebylo pozorováno chování, které by hnízdění potvrdilo, ani nebylo nalezena lokalita, kde by mohli hnízdit. Třesický rybník využívají luňáci patrně pouze k potravním záletům a hnízdění tohoto druhu je v oblasti možné spíše v širším okolí.

Ostříž lesní (Falco subbuteo) – 3. června vylétl 1 ex. z lesního porostu u rybníka Vondránek u Babic a lovil nad hladinou a 13. června jsme s Honzou Bartoníčkem pozorovali 1 ex. v podvečer nad rákosinami Třesického rybníka. Obě pozorování jsou vůbec prvními v hnízdní době v této oblasti a mohou nasvědčovat možnému hnízdění.

Hnízdo motáka lužního. Foto L. Kadava

Hnízdo motáka lužního. Foto L. Kadava

Moták lužní (Circus pygargus) – opět druh, jehož populace v ČR má vzestupnou tendenci. V okolí Třesického rybníka se doposud jednalo o vzácně pozorovaného dravce. Letos se podařilo 3. června nalézt v ječmenovém poli blízko Třesického rybníka hnízdo se dvěma vejci. Jedná se o první prokázané hnízdění v západní části bývalého okresu Hradec Králové. Bohužel hnízdo bylo 9. června nalezeno predované. Motáci lužní se ovšem v okolí rybníka zdržují doposud a tak je stále šance, že náhradní hnízdění, bude-li hnízdo dohledáno, bude již úspěšné.

Litorální porosty v jihozápadní části rybníka. Foto L. Kadava

Litorální porosty v jihozápadní části rybníka. Foto L. Kadava

Sýkořice vousatá (Panurus biarmicus) – v letošním roce bylo odchytem samic s hnízdní nažinou prokázáno hnízdění min. 4 párů. Vzhledem k rozsáhlosti rákosových porostů je odchyt ptáků jedinou možností, jak hnízdění doložit. Odchycena byla 13. června i již vylétnuvší mláďata. Přestože na možné hnízdění bylo možné usuzovat již v roce 2007 a 2008, k prvnímu prokázanému hnízdění na lokalitě došlo až letos. Sýkořice je na Třesickém rybníku pozoruhodným druhem (patří k nejčastěji chytaným ptákům a její výskyt si jistě zaslouží podrobnější zpracování.

Litorální porsty v jižní části lokality. Foto L. Kadava

Litorální porsty v jižní části lokality. Foto L. Kadava

Rákosník velký (Acrocephalus arundinaceus) – byl doposud pravidelně zjišťován v počtu tří až pěti zpívajích samců (v roce 2006 šest zpívajích samců). Vzrůstající počet samců jsem přičítal rozšiřování litorálních porostů, ovšem v letošním roce byl pravidelně zjišťován pouhý jeden samec. Rovněž nebyl žádný rákosník velký během dvou letošních kroužkování rákosinných ptáků odchycen.

O tom, že Třesický rybník je pozoruhodnou ornitologickou lokalitou jsem již psal. V roce 2007 byl ČSOP Jaro Jaroměř ve spolupráci s VČP ČSO podán návrh na ochranu lokality formou registrovaného významného krajinného prvku (tedy vůbec nejnižší možnou formou územní ochrany), tato snaha ovšem narazila na tuhý odpor rybářů. Exploatace lokality lidmi se stále jeví jako jeden z nejzásadnějších problémů. Lze jen spekulovat, jaký vliv má pohyb lidí v okolí rybníka na takové druhy, jako je již zmíněná husa velká či luňák hnědý (Milvus migrans), který byl letos od 11. do 23. dubna (1 pár) pravidelně pozorován ve fragmentu lužního lesa poblíž starého hnízda káně nedaleko hráze rybníka, kde v té době probíhalo hnojení rybníka kejdou a přípravné práce na zpevňování hráze….Negativem se jeví i absence vhodných ochranářských opatření, jejímž důsledkem je mj. zazemňování některých cenných mokřadních partií.
Lukáš Kadava

Zazemňování mokřadů v jihozápadní části lokality. Foto L. Kadava

Zazemňování mokřadů v jihozápadní části lokality. Foto L. Kadava

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation