Ony ty labutě vůbec nejsou tak nudné, jak by se zdálo…!

20111110a

Rodina okroužkovaných labutí na Dolním Svitavském rybníce. Foto – Jiří Mach.

Před pár lety se ze mě stal český koordinátor mezinárodního labutího projektu. Přišla jsem k tomu tak trochu jako slepá k houslím a nemohu říct, že by mi to dělalo nějakou zvláštní radost. Když náš projekt začínal, nevěděla jsem o labutích skoro nic jiného, než že se mi nikdy nelíbily a neměla jsem je ráda. Připadaly mi nudné a nezajímavé. S takovým názorem zřejmě zdaleka nejsem sama, proto se mi pres veškerou snahu dodnes nepodařilo najít nikoho, kdo by se chtěl labutěmi zabývat a komu bych koordinaci projektu mohla předat. Ale dala jsem se na vojnu, tak mi nezbývá, než bojovat.

V rámci česko-polského projektu „Labutě“ bylo v letech 2008 – 2010 označeno celkem 286 labutí velkých (Cygnus olor), z toho 150 ptáků dostalo také žluté odečítací kroužky. Jako u každého výzkumu, výsledky se dostavují postupně a čím víc jich přibývá, tím to začíná být zajímavější. A ejhle, ukazuje se, že labutě nejsou zas tak nudní a nezajímaví ptáci, jak se zdá! Je pravda, že u většiny z nich se s ničím mimořádným nesetkáváme – vracejí se na své zimoviště rok co rok, pohybují se na vzdálenosti do přibližně sta kilometrů a nepřinášejí žádná překvapení.

sou mezi nimi ale i čestné výjimky, které evidentně baví cestování na dlouhé vzdálenosti a kterým je Česká republika malá. Celkem máme již od 22 „našich“ ptáků zástihy ze zahraničí, a to celkem z pěti zemí: 10x Polsko, 8x Rakousko, 3x Německo, 2x Slovensko, 1x Itálie.

V Polsku jsou „naše“ labutě nejčastěji pozorovány hned za hranicemi – v Kudove Zdroji, Lewinie Klodskim nebo v Kamienniej Gorze, to znamená většinou 40 – 80 km od místa kroužkování. Jedna naše labuť, kroužkovaná na Labi v Hradci Králové, se ale vydala až k Baltskému moři a byla odečtena na poloostrově Hel, 530 km od místa kroužkování. Jedná se o teprve 3. nález v Čechách okroužkované labutě na severu Polska!

Pozorování našich labutí z Rakouska pochází především z různých míst Vídně, většinou 150 – 200 km od místa kroužkování. Ale dvě letěly jinam: jedna, okroužkovaná v Zámrsku, byla zastižena u Lince (240 km od místa kroužkování) a jedna z Opatovce dokonce až u Štýrskeho Hradce (340 km od místa kroužkování).

Z Německa máme hlášení tří ptáků ze dvou míst. Dvě labutě, okroužkované na Labi v Hradci Králové byly zastiženy nedaleko Žitavy, jen asi 110 km od místa kroužkování. Třetí, kroužkovaná u Náchoda, ale zaletěla až na sever do Dolního Saska, do města Russen, skoro 580 km od místa kroužkování! (MOURKOVÁ 2008)

Bratislavské hlášení se týká labutě z Opatova, která byla později pozorována ve Vídni, takže v tomto případě se jedná jen o mezipřistání 250 km daleko od místa kroužkování. Druhé slovenské hlášení přišlo z Nových Zámků – tam byla zastižena labuť, kroužkovaná na Labi v Hradci Králové (340 km od místa kroužkování).

Labuť, která byla zastižena v italské Gorizii, je vůbec zajímavá. Okroužkována byla v srpnu 2009 na přehradě Rozkoš. Následně se tři zimy po sobě zdržovala necelých 20 km odtud v polské Kudowie Zdroji, v hnízdní době byla pozorována v Malé Čermné, také jen asi 13 km od místa kroužkování. Tedy typická „nudná labuť“. Nedávno jsme ovšem dostali překvapivou zprávu. Pták, který ještě v prosinci 2010 seděl v Kudowie Zdroji a nikam se nehýbal, byl najednou 1. března 2011 pozorován v Itálii, 530 km od místa kroužkování! Toto pozorování je zajímavé nejen tím, že ukazuje, že i zdánlivě trvale se v místě držící jedinci mohou dělat dlouhé přelety. Zajímavé je i to, že je to zřejmě teprve třetí nález v Čechách okroužkované labutě v Itálii! (MOURKOVÁ 2008)

Do sbírky našich zajímavých pozorování patří také „Chorvatka“, labuť, která byla v únoru 2008 okroužkována a označena žlutým krčním límcem u Záhřebu v Chorvatsku. Za osm dní od označení se objevila v Polsku v Kudowie Zdroji (520 km od místa kroužkování). Od října 2008 pak byla opakovaně pozorována na nejrůznějších místech východních Čech (Choceň, Hradec Králové, Pardubice, Kosičky). Veškerá pozorování jsou ale z období zimování. Kde se záhadná „Chorvatka“ s nápadným krčním límcem zdržuje ve hnízdním období, netuší ani její kroužkovatel, s nímž jsme se kvůli získání informací spojili.

Kroužkování, zejména pak odečítací kroužky, nám pomohlo odhalit některá nečekaná překvapení. Mnohá jiná tajemství si ale labutě zatím nechávají pro sebe. Kdy a zda vůbec budou odhalena, závisí ve velké míře na naší píli. Je totiž skoro ostudou, ze ačkoliv labutí projekt je společným projektem VČP ČSO a polské PwG OTOP, ze strany členů pobočky je o něj zájem minimální. Nejvýrazněji se to odráží na tom, že bohužel nemáme téměř vůbec žádné informace o místech, na nichž naše labutě hnízdí.

Výzva:

Zimní sezóna dává příležitost k poměrně snadnému sledování zimujících labutí. Sledujte labutě, všímejte si kroužků, posílejte hlášení. I vaše pozorování může přispět k nějakým dalším zajímavým zjištěním! 


Poděkování na závěr:

Vyjadřuji velké veřejné díky těm několika kolegům, kteří v projektu pracují. Zejména děkuji Joskovi Vránovi, který pečlivě vede tabulku se všemi odečty labutí. Bez Josky bych tuto část rozhodně nezvládala! A děkuji také Karlovi Bejčkovi a Honzovi Svěcenému za pravidelné odečítání zimujících labutí v Hradci Králové. Děkuji i všem, kdo posílají hlášení občas – je vás hodně.

Světlana Vránová (s částečným využitím textu Pawla Dolaty ze strany http://www.pwg.otop.org.pl/)

Literatura:

Mourková J., 2008: Labut’ velká Cygnus olor. In: Cepák J., Klvaňa P., Formánek J., Horák D., Schröpfer L., Jelínek M., Škopek J., Zárybnický J. (red.): Atlas migrace ptáků České a Slovenské republiky. Aventinum, Praha.

Rekordy labutí z východočeského projektu + „Chorvatka“

 místo kroužkování  kroužkovatel  místo zástihu  vzdálenost
 ryb. Špinka, Zábrodi T. Diviš  Russen, Niedersachsen, GE  574 km
 ř. Labe, Hradec Králové S. Vránová  Jurata, Helský poloostrov, PL  530 km
př. Rozkoš, Česká Skalice T. Diviš  Isola della Cona,Staranzano, Gorizia, IT  530 km
 lake Jarun, Zagreb, CR L. Jurinovic  Park Zdrojowy, Kudowa Zdroj, PL  520 km
 ř. Labe, Hradec Králové F. Bárta  Sturovo, Nové Zámky, SK  345 km
 Černý ryb., Opatovec S. Vránová  Gralla, Steiermark (u Štýr. Hradce)  AU  340 km
 Mušlový ryb., Opatov S. Vránová  Bratislava, SK  250 km
 Zámrsk, obecní ryb. S. Vránová  Linec, AU  240 km

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation