Hradec Kralove – Nedavno medii probehla zprava, ze Reditelstvi silnic a dalnic se dohodlo s farmarkou Havrankovou a dostavbe dalnice do Hradce Kralove jiz nic nestoji v ceste. My ale vime, ze dalnice do Hradce Kralove jiz davno vede. Presvedcilo se o tom vice nez ctyricet ucastniku prirodovedne exkurze nazvane „Odpoledne v hradecke prirode“. Rec je pochopitelne o zelene dalnici. O jednom z biokoridoru, ktery propojuje mesto s okolni krajinou a vytvari tak dopravni a existencni podminky pro bezne, vzacne i mene vzacne druhy rostlin a zivocichu, se kterymi se Hradecaci mohou ve svem meste setkat.
Takovym jedinecnym setkanim tohoto druhu byla i vyse zminena exkurze, poradana ve ctvrtek 26. kvetna Spolecnosti pro trvale udrzitelny zivot (STUZ) a Vychodoceskou pobockou CSO v lokalite pracovne oznacene jako „Ornstova jezera“ mezi pouchovskym letistem a Labem.
Setkani bylo jedinecne napr. pokud jde o pruvodce, kteri byli z rad na slovo vzatych odborniku – botanicky a entomologa z Muzea vychodnich Cech a ornitologu, clenu Vychodoceske pobocky Ceske spolecnosti ornitologicke. Prestoze jejich naroky na idealni pocasi byly pro organizatory akce nesplnitelne („brouckarum“ prilis foukalo, pro ornitology zase panovalo prilis velke teplo a sucho…), vysledek exkurze to zasadne ovlivnit nemohlo.
A co tedy bylo k videni a slyseni?
Pozornost zaujaly kyticky jako pomnenka ridkokveta (Myosotis sparsiflora), lilek potmechut (Solanum dulcamara), ale i zajimave druhy trav. Unikatni byl nalez kriticky ohrozene tomkovice vonne (Hierochloe odorata), velmi vzacne se vyskytujici travy Polabi.
Pritomni obdivovali take radu obyvatel hmyzi rise, podel kterych nasinec vetsinou jen nevsimave prochazi. Tak treba, co vam rika takovy soumracnik jitrocelovy (Carterocephalus palaemon), slunecko dvaadvacetitecne (Psyllobora vigintiduopunctata) nebo vakonos a jeho vak? Pod drobnohledem se octli i motylice, kovarici a chrostici.
Z operencu neusli pozornosti slavici obecni (Luscinia megarhynchos), budnicek mensi (Phylloscopus collybita) ci zluva hajni (Oriolus oriolus). Nekteri z pevcu se predstavili pouze svym originalnim hlasem. V zelene dzungli tak ornitologove identifikovali napriklad sedmihlaska hajniho (Hippolais icterina) a zvonka zeleneho (Carduelis chloris).
Prozkoumana lokalita je pestrym ostruvkem prirody v jinak na prirodni prvky chude severni casti mesta. Nabizi domov mnoha rozmanitym zivym druhum. A vlastne i lidem, kteri si zde mohou odpocinout a nabrat novych sil. Proto by bylo nevratnou ztratou, kdyby do tohoto mista zasahl silnicni obchvat mesta, zvany „Severni tangenta“ (koridor teto budouci komunikace lokalitu protina). Ztratou nejen pro samotnou prirodu, ale i pro cloveka, pro nehoz je jeji krasa a bohatstvi inspiraci, zdrojem poznani a oazou klidu v nasem pretechnizovanem svete.
Miroslav Petr STUZ