Turnov – Případy odečtů kroužků velkých druhů ptáků pomocí dalekohledu nebo fotoaparátu nejsou zas tak výjimečné. Fotografové dokázali v poslední době pomocí silného objektivu „zkontrolovat“ kroužek na noze několika velkým opeřencům. Kód byl na snímcích vždy natolik zřetelný, že výsledky mohly být uznány. Odečítání kroužků u malých ptáků na dálku však bezesporu patří k raritám.
Za hranicí Českého ráje nedaleko Turnova se v letošním roce mladým ornitologům bratrům Šťastným podařilo vyfotit slavíka modráčka středoevropského (Luscinia svecica cyanecula) s kroužkem na noze. Z kolekce velmi zdařilých fotografií už potom nebylo v Kroužkovací stanici problémem kroužek identifikovat.
Ukázalo se, že samec modráčka byl označen před rokem v půli května při akci CES na Červenském rybníku jako zpívající dvouletý, avšak nehnízdící,. Rybník, kde byl pták kroužkován, je od roku 2006 jednadvacátým místem zmíněné mezinárodní odchytové akce a leží severně od Dolního Bousova na rozhraní středních a východních Čech. Tento modráček je doposud jediným svého druhu, zastiženým během akce v rákosinách jednoho z největších rybníků Mladoboleslavska.
Z ornitologického pohledu výsledek přispívá k bližšímu poznání velmi zajímavého chování dvouletých slavíků hledajících své první hnízdiště, z technického pohledu pak podává další důkaz o tom, že i fotografové mohou tímto atraktivním způsobem zhodnocovat práci kroužkovatelů. Bratři Jiří (autor fotografie) a Vojtěch (člen ČSO) připravují rozsáhlé pojednání o zástihu tohoto druhu v Českém ráji do dalšího čísla sborníku Panurus, proto je tento příspěvek zaměřen pouze na představení dalšího z možných způsobů využití fotografie k výzkumu pěvců.
Pavel Kverek, s přispěním bratrů Šťastných.