Ackoliv za oficialni zacatek krouzkovani ptaku ve svete je povazovan rok 1899, prvni dochovane zpravy o pokusech znacit ptaky jsou temer o tri sta let starsi.
V 17. stoleti bylo mezi slechtou Velkoknizectvi litevskeho a Polskeho kralovstvi velmi popularni sokolnictvi. Prave pomoci sokolnickych dravcu totiz bylo mozne ziskavat prodlouzena pera z tylu hlavy volavky popelave (Ardea cinerea), ktera se pouzivala na slechticke cepice. Na nekterych cepicich byvalo az 80-100 takovych per. To znamena, ze pera pochazela z hlav 40-50 volavek, ktere byly kvuli tomu chytany.
Po vytrzeni potrebnych per byly volavky vetsinou pusteny na svobodu. Nekdy jim pritom byly na krk umisteny specialni krouzky.
V nejznamejsim pripade polsky kral a velkoknize litevsky Vladislav IV. navlekl volavce, kterou chytil zlaty krouzek s napisem „18. kvetna 1647″. Toho sameho ptaka pak pomoci sokolnickeho dravce ulovil jiny vladar Polska a Velkoknizectvi litevskeho – kral a velkoknize Jan III. Sobieski. Volavka byla ulovena 19. cervence 1677 – to znamena, ze to bylo trochu vice, nez po triceti letech! (Podle clanku SIELICKI Janusz, 2009: Falconry in Poland; an historical outline. Int. J. of Falconry, Spr. 2009: 46-50)
Tato historicky zaznamenana udalost nam ukazuje, ze datum zacatku krouzkovani ptaku by melo byt prepsano.
Lide se odedavna chteli o tazich a dalsich podrobnostech ze zivota ptaku dovedet vic. Znamy americky ornitolog, prirodovedec a malir John James Audubon (1785-1851) odjel v roce 1803 do Ameriky, aby unikl hrozicimu odvodu do francouzske armady. Zde zacal sledovat a zkoumat mestske ptaky. V Americe pobliz Filadelfie take provedl prvni pokusy s „krouzkovanim“ ptaku. Zavazoval provazky na nohy cejek jiznich (Vanellus chilensis), a tak zjistil, ze se tito ptaci vraceji hnizdit na stejna mista.
Krouzkovani, jak jej zname dnes, se zacina datovat rokem 1899. Tehdy dansky ucitel Hans Christian Mortensen nasadil kovove krouzky prvnim ptakum (jako prvni okrouzkoval par spacku). Od te doby byly po celem svete okrouzkovany a oznaceny desitky milionu ptaku. Postupne se objevily i nove efektivnejsi metody sledovani migraci. Krouzkovani kovovymi krouzky ale presto zustava nejmasovejsim a nejdostupnejsim zpusobem zjistovani nejen smeru tahu, ale i dalsich zajimavych informaci ze zivota ptaku.
Dzmitry Vinceuski
Z belorustiny prelozila Sve
Original clanku v belorustine naleznete zde.
Dalsi podrobnosti o krouzkovani ptaku a jeho historii na uzemi nasi republiky naleznete na strankach Spolecnosti spolupracovniku krouzkovaci stanice zde.