Velka Britanie – Ve Velke Britanii byl zaznamenan neobvykly pripad hnizdeni sykory konadry (Parus major).
Samice sykor konader stavi hnizdo sama, bez ucasti samce. Byva umisteno v dutine, hnizdni budce nebo v nejake uzavrenem vyklenku antropogenniho puvodu. Nicmene v mestecku Draycott v hrabstvi Gloucestershire mela jedna samice vetsi plany… Nalezla otocny vyrobnik na kompost a postavila v nem obri hnizdo, ktere je patri k nejvetsim, ktery tento druh kdy vybudoval.
Siroka nadoba rozmery dalece presahuje vse, co si konadry ke hnizdeni bezne vybiraji. Obrovskou dutinu okolo malickeho hnizda samice chomac po chomaci vyplnila mechem a chmyrim, aby vznikla co nejluxusnejsi vystelka. Vnitrek kompostaria tak na pohled vypada jako vnitrek vetsiny normalnich sykorich hnizdnich dutin, rozmery bezneho konadriho hnizda ale ctyri a pulkrat prevysuje.
Doktor Tim Harrison, organizator „Garden BirdWatch“ („zahradniho pozorovani ptaku“) z britske ornitologicke spolecnosti (BTO Garden BirdWatch) k pripadu rekl: „Sykory konadry jsou vynalezavi ptaci, vzdy pripraveni prozkoumat nove potravni zdroje a nove hnizdni prilezitosti. Uzasne ale je, ze tato samice po tak obrovskych stavebnich pracich dokazala jeste do sveho neobycejneho hnizda snest osm vajec, coz predstavuje priblizne tri ctvrtiny jeji telesne hmotnosti!“.
Podle Fauny CSSR obvykla hnizda ceskych sykor konader mivaji vnejsi prumer 8 – 16 cm (prumerne 12,2) a prumer hnizdni kotlinky 4 – 10 cm (prumerne 4,6 cm).
Original clanku naleznete zde
Hudec K. (ed.) 1983: Fauna CSSR, Ptaci 3/II. Academia, Praha.