O nás

    Východočeská pobočka České společnosti ornitologické (VČP ČSO) při Východočeském muzeu v Pardubicích byla založena v březnu roku 1975 jako regionální pobočka ČSO s působností na území Královéhradeckého a Pardubického kraje. Poslání VČP ČSO spočívá především v organizo­vání činností, majících za cíl ochranu a výzkum ptáků a jejich populari­zaci. V současné době má VČP ČSO téměř 200 členů převážně z východních Čech, ale i z dalších částí republiky.

K pravidelným aktivitám pobočky patří:

VÝZKUMNÝ A VZDĚLÁVACÍ TÁBOR – třídenní terénní setkání ornitologů a jejich příznivců v různých částech východních Čech za účelem průzkumu ptáků příslušného území. Bývá spojen s ukázkami odchytu a kroužkování ptáků pro veřejnost. Probíhá většinou na začátku června.

ČLENSKÁ EXKURZE – společná návštěva ornitologicky zajímavé lokality nebo oblasti i mimo východní Čechy.

ORNITOLOGICKÁ KONFERENCE – vždy po pěti letech je v prv­ní polovině října pořádána celostátní konference „Metody a výsledky výzkumů ptačích po­pulací“.

ČLENSKÁ SCHŮZE – koná se obvykle dvakrát ročně v Pardu­bicích. Členové a příznivci ptactva zde prezentují nejnovější výsledky ornitologických výzkumů a aktivit. Nemalý význam mají schůze i z hlediska získávání nových kontaktů a rozvoje spolupráce mezi jednotlivými členy.

Podrobné informace o místu a čase konání jednotlivých akcí naleznete na těchto webových stránkách v části „Aktuálně“.

VČP ČSO vydává:

SBORNÍK PANURUS – periodi­kum, pojmenované podle odborného rodového jména sýkořice vousaté, kterou má pobočka ve znaku. Členové pobočky, ale i další autoři zde publikují výsledky svých terén­ních výzkumů ptáků, většinou z území regionu východních Čech. Vychází jednou ročně v rozsahu cca 100-160 stran. Více o časopise se můžete dočíst zde.

INFORMAČNÍ ZPRAVODAJ – vychází ně­kolikrát ročně podle aktuální potřeby. Infor­muje členy o aktuálním pobočkovém dění, o výzkumu a ochraně ptactva nebo o připra­vovaných či uskutečněných akcích.

Pobočka také spravuje knihovnu, podílí se na vydávání knih (např. Léto na ptačím ostrově či atlas roz­šíření ptáků Ptáci Pardubic) nebo kalendářů, hájí zájmy ochrany ptactva při správních řízeních, podněcuje vyhlašování ornitolo­gicky zajímavých lokalit za území zvláště chráněné a pod.

Jak se stát členem Východočeské pobočky ČSO při VČM v Pardubicích?
Členem VČP ČSO se může stát kdokoli bez rozdílu pohlaví a věku, národnosti a státní příslušnosti. Podmínkou je členství v ČSO. V případě vstupu do ČSO je možné uvést v žádosti zájem o členství také ve VČPČSO. V případě již platného členství v ČSO je možné o členství v pobočce požádat formou mailového kontaktu.

V případě členství v ČSO je členství ve VČPČSO zdarma.

Nerozhoduje úroveň znalostí, důležitý je zájem o pozorování ptactva a přírody jako celku nebo o výzkum a ochranu ptáků a jejich prostředí. Dále není rozhodující místo trvalého pobytu.