Hnízdní podpora dutinových dravců a sov je podstatně náročnější aktivitou na zdatnost a houževnatost, než je tomu u drobných pěvců. Samotná instalace umělých hnízdišť pro jednotlivé druhy vyžaduje určitou zkušenost, schopnost komunikace s majiteli pozemků, porostů nebo i staveb. Pracujeme-li s cílem zvýšit populační hustoty těchto vrcholových predátorů, pohybujeme se po velkých plochách lesního prostředí nebo zemědělské krajiny včetně intravilánů obcí, obvykle v hranicích celých geografických celků o rozloze několika set km2.
Úspěšnost usazení jednotlivých párů i tak běžných druhů jako je poštolka obecná (Falco tinnunculus) a nebo sov jako je kalous ušatý (Asio otus), puštík obecný (Strix aluco) nebo také sýc rousný (Aegolius funereus) se v první řadě odvíjí od dostatečné potravní nabídky v prostředí jejich přirozeného výskytu. Samotnou instalací budky do zdánlivě vhodného prostředí nemusí být ještě zajištěna možnost úspěšného usazení a zahnízdění páru. Pro uvedené druhy jsou zásadní především limitní hustoty drobných zemních savců v loveckém teritoriu, neboť právě na nich závisí spuštění reprodukce i její celková úspěšnost. Podle dosahovaných populačních hustot kořisti mají také uvedení predátoři mezi sebou velice přesně rozdělený společný životní prostor. V něm je početnost jednotlivých druhů a její stabilita určována opět hustotami kořisti, rozložením dostupných potravních zdrojů a celkovou plochou vhodných lovišť.
Ačkoli hovoříme o dosud běžných druzích dutinových dravců a sov, není na škodu přiznat, že ani tito ptáci to nemají s naším hospodařením v krajině jednoduché. Současná narůstající intenzita zemědělské výroby v nižších polohách a úzkostlivá „údržba“ nezemědělských ploch omezuje také rozvoj populací drobných savců. Podle vlastního dvacetiletého monitoringu drobných hlodavců na Královéhradecku zaznamenávám v posledním desetiletí snižování jarních a letních populačních hustot i tak běžného polního hlodavce, jako je hraboš polní (Microtus arvalis). V tradičních polních kulturách jde o pokles v průměru o 20 – 50 %, tedy nikoli zanedbatelný. Vysokých až kalamitních hustot dosahuje tento hlodavec v uvedené oblasti oproti minulosti na stále nižším počtu lokalit. Současně s omezením vhodných ploch pro obvyklou fluktuaci početnosti hrabošů a naředěním populací myšic nebo rejsků se tak zásadně mění existenční podmínky pro řadu predátorů.
Právě tuto okolnost považuji za hlavní příčinu ústupu např. sovy pálené (Tyto alba), která má značnou individuální spotřebu potravy a pravděpodobně vyžaduje i vysokou hustotu kořisti. Přičteme-li k tomu možné navýšení ztrát při lovu podél silnic s narůstající automobilovou dopravou, není divu že na Královéhradecku osiřela i tradiční hnízdiště včetně instalovaných velkých budek. Také silný úbytek kalouse ušatého (Asio otus) z hnízd i polobudek v otevřené krajině a jeho přesídlení do intravilánu obcí nebo na okraje rozsáhlejších lesních celků naznačuje změnu v rozložení potravních zdrojů. Nedotčen nezůstal ani dosud běžný puštík obecný (Strix aluco), jehož páry hnízdící dříve pravidelně v budkách instalovaných do velkých polních remízků se zcela vytratily a těžiště jeho hnízdního výskytu se omezilo na okraje rozsáhlejších lesních celků se stabilnější nabídkou potravy.
Značnou výhodu při vyhledávání a lovu kořisti mají denní dravci, kterým lovecká strategie umožňuje efektivně lovit i za nízkých průměrných populačních hustot kořisti. Proto jejich početnost prozatím zůstává stabilní a nebo se díky hnízdní podpoře může dokonce několikanásobně zvýšit i za zdánlivě omezené potravní nabídky. Týká se to především poštolky obecné (Falco tinnunculus), která osídluje s oblibou polobudky v otevřeném terénu zemědělských ploch a ve vhodných podmínkách dokáže vytvořit velice početnou populaci (až 1 hnízdící pár / 1 km2).
Výsledky hnízdní podpory prováděné na velkých plochách ukázaly na velkou disproporci mezi nosnou kapacitou prostředí a výchozími populačními hustotami i u běžných druhů dutinových dravců a sov. Příčinou je především značná mozaikovitost potravní nabídky a přirozených hnízdních možností, které v urbanizované krajině i hospodářsky využívaných lesích často nenavazují. Doplněním hnízdních příležitostí se vytvoří podmínky pro trvalé osídlení takového prostoru cílovými druhy a zvýšení jejich populačních hustot. Utváření početných populací těchto predátorů je však dlouhodobou záležitostí a trvá desítky let.
Samotné osídlování loveckých teritorií hnízdícími páry probíhá například u sov zpočátku rovnoměrně a v pozdějším období s narůstáním početnosti místní populace a v souvislosti s víceletými populačními cykly drobných zemních savců ve skocích. Je to známkou zvyšujícího se podílu nehnízdících jedinců, osídlujících troficky méně atraktivní prostředí, kteří zahnízdí pouze v letech dostatku kořisti. Podle našich výsledků mohou u relativně stabilizovaných společenstev jedinci postavení mimo reprodukci tvořit 70 – 80 % celkové populace.
Miroslav Dusík