Moravsky ornitologicky spolek – stredomoravska pobocka Ceske spolecnosti ornitologicke (MOS) venuje velkou cast svych aktivit propagaci a ochrane ptacich druhu, vyskytujicich se na uzemi Ceske republiky. K tomuto ucelu vyuziva radu let i internet. Jiz pred sedmi lety na svuj web umistil prvni videa z ptaciho sveta. Dnes, kdy je k dispozici rychle a kvalitni pripojeni a celosvetovym hitem se stalo sdileni videi prostrednictvim YouTube, se Moravsky ornitologicky spolek rozhodl sva ptaci videa prezentovat globalne. V techto dnech si zridil na YouTube svuj vlastni videokanal a na nej postupne umistuje videa, ktera natocili jeho clenove pri vypravach do prirody.
K videni je tam nejen rada beznych druhu, ale i naproste rarity, jako napriklad prvni video potaplice lední (Gavia immer) natocene v Ceske republice. Autorem vetsiny ptacich videi je ornitolog a videoamater Adolf Goebel. Odkaz na videokanal Moravskeho ornitologickeho spolku najdete na internetove strance: http//www.mos-cso.cz. Jiz dnes je tam muzete shlednout pres 70 videi a dalsi budou postupne pribyvat.
Jednotlive klipy jsou opatreny datem a mistem natoceni i popisem v cestine a anglictine. U jednotlivych druhu je uveden take vedecky nazev. Ptaci videa tak mohou vyhledavat a vyuzit navstevnici z celeho sveta. Clenove MOS chteji timto zpusobem rozsirit moznosti poznani ptaku zijicich v Ceske republice a tim zvysit zajem internetove verejnosti o nasi prirodu a jeji ochranu.
Jiri Safranek
mistopredseda
Moravsky ornitologicky spolek – pobocka CSO
606 324 763
Na videich najdete jak bezne druhy, jako napr. sykoru konadru (Parus major), penkavu obecnou (Fringilla caelebs), nebo konipasa bileho (Motacilla alba), tak druhy vtacne, jako napr. kajka morska (Somateria mollissima) ci potapka zlutoroha (Podiceps auritus). Nechybeji ani akcni snimky z „ptaciho stromu„, zabery z hnizdeni rady druhu – napr. labute velke (Cygnus olor) nebo treba dokumentace netypickeho zbarveni kosa cerneho (Turdus merula).