Svatojánský Újezd – V posledních zhruba deseti letech postihl téměř plošně naši živočišnou zemědělskou výrobu nový fenomém. Staly se jím velkokapacitní kravíny s tzv. volným ustájením a polouzavřenými stájovými prostory. Tyto prostory vytvořily velni specifické mikroklima, díky kterému se vytvořily zcela nové podmínky pro život nejen skotu, ale též ptáků. I takové druhy, jako vlaštovka obecná, jiřička obecná, rehek domácí, vrabec domácí nebo konipas bílý byly nuceny přizpůsobit svoji hnízdní strategii novým podmínkám.
Objevil se zde však úplně nový fenomén, a tím se stal holub. S technologickými změnami v živočišné výrobě se před ním rozprostřely nejen příhodné podmínky hnízdní (příznivé celoroční klima, bezpečí před přirozenými predátory), ale i prostřený stůl (otevřené silážní jámy, krmné stoly s krmivem ve stájích, hnojiště). Zpočátku se tyto izolované mikropopulace chovaly jako klasičtí „věžáci“. Holubi se zdržovali a hnízdili na vysokých zemědělských stavbách a do prostor stájí zaletovali pouze za potravou. Současné holubí společenstvo ale tráví většinu aktivity v prostorách stáje a opouští je většinou několikrát za den pouze za účelem společných proletů celého hejna. Hnízdění probíhá permanentně v průběhu celého roku, a to bez ohledu na meteorologické podmínky, dokonce i v době letošních dvaceti a více stupňových mrazů.
Dne 25.11.2008 a poté opakovaně ještě 6.1.2009 jsem v hejnu holubů na farmě Svatojánský Újezd (okr. Jičín) pozoroval jedince, který na první pohled zaujal moji pozornost zřetelně větší velikostí, než ostatní exempláře v hejnu. Po podrobnějším sledování zmíněného jedince v klidu i v letu bylo možné velmi zřetelně identifikovat typické bílé skvrny v ohbí křídel, i náznak bílé skvrny na obou stranách krku. Rovněž velikostí tento jedinec připomínal holuba hřivnáče. Jeho zbarvení ovšem odpovídalo spíše holubovi domácímu, bylo však celkově světlejší s béžovým až krémovým nádechem. Kostřec pak byl u tohoto jedince jednolitě bílý, jak je typické právě pro zdivočelé domácí holuby. Fenotyp tohoto jedince opravňuje tedy k vyslovení podezření, že se jedná o křížence holuba hřivnáče a zdivočelého holuba domácího. Toto mezidruhové křížení bylo již popsáno, např. Hudec, Šťastný, 2005.
Lokalizace těchto mikropopulací holubů „věžáků“ v poměrně odlehlých místech umožňuje daleko častější kontakt s populacemi holubů divokých, jejímž nejběžnějším představitelem je právě holub hřivnáč.
Přes veškerou snahu se nepodařilo zmíněného jedince vyfotografovat, pro lepší názornost přikládám alespoň jednoduchou ilustraci.
Vladimír Šoltys
O křížence holuba hřivnáče a holuba domácího určitě nešlo. Byl to zcela určitě mladý holub hřivnáč. Toto mezidruhové křížení se ještě nikomu (tj. uměle)nepodařilo a ani přirozeným způsobem nebylo zatím s jistotou zaznamenáno. Faktorů proč to nejde, byť se to zdá být jednoduché, je mnohem více než se dočtete na uveřejněných příspěvcích k tomuto tématu
Od loňskeho roku kdy jsem zavřel do voliery mladou hřivnačku a k ni zavřel mladeho holuba,nani pozoruji silny tok u hřivnačky a jelikož se k sobě maji a to velmi intenzivně,tak očekavam snužku od hřivnačky.Jak to dopadne,budu informovat.Věřim že se dočkam mlaďat.
Naprosto souhlasím s předchozí připomínkou, že nešlo o křížence hřivnáče s holubem domácím. I přes mnoho pokusů dosáhnout oplodnění, a to jak holubice hřivnáče, tak i holuba domácího umělou cestou, bohužel nebylo dosaženo kýženého výsledku. Ani přesto to nevzdávám, chce to jen přijít na kloub jedné maličkosti, která nespočívá v „kašování“, tj. ve výživě holouběte, ale spíše v získání oplodněného vajíčka, které by bylo líhnuto holubem domácím. Přitom jsem si jist, že nejvhodnějším druhem holuba, který by asi žádný holubář nedoporučil, je právě anglický pávík, s nímž se to málem povedlo. Uvítám proto jakýkoliv pozitivní výsledek v tomto směru za účelem dosažení křížence(ů), s nímž (s nimiž) by šlo poté dělat převratné výsledky např. při šlechtění poštovních holubů!!!
dobrý den
Dokázal by jste takového křížence poznat?Nevím to na sto procent ale možná mám doma asi tak 30 dní staré mládě poštovního holuba kříženého s hřivnáčem.
Vážená paní,
odpovídám hodně pozdě, a to z důvodu pobytu v cizině, přesto však s jistotou mohu tvrdit, že bych takového křížence poznal. Pochybuji však, že o něj jde, protože vyvstává mnoho otázek, které byste mohla zodpovědět, než bych se o to zajímal vážněji, např. zda Vám v dospělosti již neuletěl, je větší než běžný poštovní holub(?), má znaky, byť menší než hřivnáč na krku(?) atd.. Díky předem za odpovědi, příp. i další postřehy, které jsou jiné a nasvědčující, že se jedná o křížence.
Předem děkuji za jakoukoliv informaci.
S pozdravem
Vojtěch Kolman
Dobrý den, na internetu jsem našel foto holuba hřivnáče a jeho křížence, ale bohužel sem fotka nejde poslat 😑
kříženci holuba hřivnáče najdete na you tube