Kněžmost, rybník Stržák – Při výzkumu hnízdících slavíků u rybníka Stržák poblíž Kněžmostu (Mladoboleslavsko) byl dne 1. května letošního roku odchycen do nárazové sítě i pár sýkor koňader (Parus major), který měl na první pohled nápadné defekty kůže. Ptáci byli po vyjmutí ze sítě pouze vyfoceni a bez okroužkování znovu vypuštěni.
Podobný úkaz, avšak v daleko menším rozsahu (zduření očního víčka), byl zaznamenán o několik dní dříve u samice pěnice černohlavé (Sylvia atricapilla)
2 kilometry západním směrem u rybníka Pátek na Budách. Jednalo se tehdy
o první zjištění tohoto postižení během čtvrtstoletí mého výzkumu.
Problém pojmenoval podle předložené fotodokumentace až profesor Ivan Literák z veterinární fakulty v Brně, s kterým dlouhodobě spolupracuji. Za původce určil virus ptačích neštovic a v jeho materiálech se vůbec nejedná o první případ výskytu. Jak uvedl, problém je nejčastější právě u sýkor koňader. Přestože se infekce může šířit mezi ptáky přinejmenším vnitrodruhově, člověku prý nebezpečná není.
Ačkoliv je pro daného jedince onemocnění nepochybně přítěží, chycení ptáci zjevně nestrádali, u samice byla zjištěna dokonce hnízdní nažina. Otázkou zůstává, zda je schopen jedinec infekci většího rozsahu přežít, případně s jakými následky (možné oslepnutí atp.). Problém ptačích neštovic zasluhuje nepochybně další pozornost i ze strany ornitologů a kroužkovatelů.
Pavel Kverek