Hradec Králové – Mezi stálé ptačí obyvatele větších měst můžeme zařadit i nápadného černého ptáka s šedou hlavou o velikosti hrdličky. Většina z nás jistě ví, že se jedná o kavku obecnou (Corvus monedula), která je již po staletí nedílnou součástí koloritu lidských sídel. Bohužel dnes už hnízdící kavky zastihneme téměř pouze v jejich nové domovině, kterou se stala především větší města, jako jsou například Hradec Králové, Jaroměř, Pardubice, Náchod, Nový Bydžov apod. Namísto starých doupných stromů na okraji lesních porostů hnízdí dnes tito ptáci v komínech starých budov, ve výklencích střech, na půdách a v prostorách větracích šachet domů. Poskytneme-li ale kavce adekvátní hnízdiště v podobě budek a umístíme je do dobře předem vytipovaných alejí a porostů vzrostlých dřevin, s velkou pravděpodobností se nemineme s úspěchem a ptáci budky obsadí. Podmínkou však musí být trvalý výskyt kavek v lokalitě.
A komu vlastně žalovat, když se kavkám děje něco nepatřičného??? V roce 2003 vznikla při ČSO pracovní skupina pro výzkum kavky obecné, s cílem monitorovat a chránit stávající hnízdiště kavek, vyvěšovat vhodné hnízdní budky a v neposlední řadě vést cílenou osvětu o významu ochrany tohoto ptačího druhu. Koordinátorkou skupiny je paní Světlana Vránová. Výzkum kavky obecné. Jednotliví členové skupiny jsou v případě potřeby schopni ověřit, zda v určeném místě ptáci hnízdí. V případě ohrožení hnízdících jedinců v rámci stavebních úprav budovy kontaktují vlastníka nemovitosti a státní orgány ochrany přírody. Provede se místní šetření a následná dohoda o zajištění a ochraně hnízdiště je tzv. na stole.
Hradec Králové kavky zatím zcela určitě neopustí. V polovině 80. let minulého století zde začal probíhat záchranný program, zaměřený především na vyvěšování plastových budek do aleje v městské části Lipky. Proč se pánové Dusík a Lommer pro tento krok rozhodli a proč vlastně vyvěšovali upravené plastové kanystry? V oněch dobách by možná málokoho napadlo, že se odbornost technických služeb podepíše na stavu městské zeleně, zejména pak na úbytku doupných stromů v aleji. Také ve společnosti se začal projevovat názor, že „to všechno musíme opravit a zvelebit“. Na tom nebylo nic špatného, vždyť přeci staré a tlející stromy ohrožovaly bezpečnost, omítky a střechy starých budov byly v žalostném stavu. Tak tomu bylo ve většině měst, ale na kavku se bohužel zapomínalo. Proto tito pánové neotáleli a jelikož neměli mnoho financí a času, vyrobili okolo třiceti kavčích budek z 25 litrových kanystrů, natřeli je nahnědo a vyvěsili. V aleji Lipky jich pak okolo pěti zůstalo dodnes. V rámci královéhradecké populace kavek se stal tento projekt pilotní a v pozdějších letech jsem se do záchranného programu zapojil s kamarády Janem Šolcem, Jirkou Zajícem, Martinem Hnikem, Tomášem Felbrem a dalšími. Protože se počet hnízdících ptáků v kolonii Lipky po letech začal snižovat a budky se rozpadaly, rozhodli jsme se vyvěsit další. Místo pro vznik nové kolonie jsme vybrali v úseku pravého a levého břehu Labe od gymnázia J. K. Tyla směrem k fakultní nemocnici. Minimálně polovina z třiceti nově vyvěšených budek byla každým rokem obsazena. Obecně lze říci, že hradecká populace je i díky čtyřiceti vyvěšeným budkám stabilní a má potenciál se dále početně zvyšovat.
Nelze však opomíjet ani aktivní ochranu hnízdišť v budovách. V loňském roce se nám podařilo zajistit hnízdiště ve větracích šachtách budovy okresního soudu. Do budoucích let zde bude minimálně deset otvorů sloužit jako hnízdiště a při opravách omítek budou tyto šachty upraveny, aby do nich byl znemožněn vstup holubům. Na druhou stranu naší pozornosti unikla oprava hotelu Alessandria na Slezském Předměstí. Kavky zde hnízdily v písmenech nápisu ALESSANDRIA. Z této městské části tak asi hnízdní kolonie zmizí a pravděpodobně ji ani nebudeme moci nahradit budkami. Nalézá se zde pouze malé množství vzrostlých stromů, vhodných k jejich umístění. Opravené činžovní domy si také majitelé asi nebudou chtít populací kavek zvelebit.
Nečekaným překvapením pro mne zůstává objevení osmi hnízdních budek na levém břehu Orlice naproti Biskupskému gymnáziu i pravděpodobné hnízdní kolonie v komínech této budovy. Objevil jsem je minulý týden. Ačkoliv jsem okolo procházel mnohokrát, unikaly dosud mé pozornosti. Protože jsou tyto budky v žalostném technickém stavu, rozhodli jsme se je do jara vyměnit a nabídnout tak kavkám nový a bezpečnější domov.
David Stojan, člen Skupiny pro výzkum kavky obecné při ČSO
Kontakt na autora: brouk.dava@seznam.cz