Jaro ožívá – začátek sezóny 2011 již 1. března

20110228aNavzdory ryze zimnim teplotam poslednich dni uz na sebe jaro cim dal intenzivneji upozornuje nejen prvnimi ptacimi navratilci. A s nadchazejicim jarnim obdobim se 1. brezna rozbiha druhym rocnikem v Ceske republice celoevropsky projekt – Jaro oziva, zamereny na sledovani prvnich letosnich priletu vybranych ptacich druhu. Jsou jimi – vlastovka obecna (Hirundo rustica), cap bily (Ciconia ciconia), kukacka obecna (Cuculus canorus), rorys obecny (Apus apus) a nove i vlha pestra (Merops apiaster). Tento zastupce radu srostloprstych je pravdepodobne nejpestreji zbarvenym evropskym ptacim druhem velikosti spacka, ovsem stihlejsi, zpusobem letu pripominajici vlastovku s castym klouzavym letem. Je to ptak spolecensky a casto ji lze spatrit, jak vysedava na vyvysenych mistech, kde vyhlizi potravu. V Ceske republice je vsak vzacna.

Hlavnim poslanim teto jedne z prvnich letosnich ornitologickych akci pro verejnost, poradanou Ceskou spolecnosti ornitologickou, je svymi pozorovanimi prispet a spolupodilet se tak, v evropskem kontextu, na vytvareni zaznamu o tahovych cestach, nacasovani, rychlosti a zpusobu tahu jednotlivych druhu – sledovani postupujiciho jara Evropou. Bezesporu ale take lepe poznat a vice se dovedet o techto zajimavych a krasnych zastupcich ptaci rise.

Projekt je vhodny predevsim pro skolni kolektivy, prirodovedne krouzky, rodice s detmi, apod., ale i jednotlivce vsech vekovych kategorii se zajmem o prirodu. Mnoho zajimavych informaci jak o projektu a vybranych poslech jara, s jejich fotografiemi a hlasovymi zaznamy, tak i o tom, jak se do projektu zapojit, vcetne studijnich materialu pro pedagogy, zpestrujicich vyuku formou her a navodu, lze nalezt na www.springalive.net . Zajemci o zasilani pravidelnych zprav o jarnich priletech a dalsich novinek si o ne mohou napsat na adresu koordinatorky projektu v Ceske republice, pracovnici sekretariatu CSO – Lucii Hoskove- hoskova@birdlife.cz .

Lonsky pilotni rocnik nas svymi 1843 pozorovanimi zaradil mezi deset nejlepsich zemi Evropy a je na nas, zda bude tento pocet v letosnim roce prekonan.

Jiz dnes se lze z vyse zminenych stranek dovedet napr., kde byli u nas letos spatreni a kde na nasem uzemi zimuji capi bili, jakeho veku se doziva rorys, obecne pak trendy pocetnosti jednotlivych druhu a priciny jejich ubytku na nasem uzemi a mnoho dalsich zajimavosti.

Nezbyva nez poprat stesti a mnoho krasnych zazitku pri pobytu v terenu.

Tomas Sladek

20110228b20090506q20110228c20110228d20090527f

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation