Jarní výskyt kameňáčka pestrého na přehradě Rozkoš

20100602a

Kamenáček pestrý si své druhové jméno rozhodně zaslouží. Foto – Jaroslav Vaněk.


Česká Skalice, Rozkoš
 – Kameňáček pestrý (Arenaria interpres) je jedním z nejseverněji hnízdících ptačích druhů, protože jeho hnízdní areál zasahuje až k 83 stupni s.š.  Nám nejbližší  pravidelná hnízdiště leží v Dánsku, kde se jeho početnost pohybuje do 45 párů. Pokud se týká Evropy, tak v podstatně větším počtu hnízdí  na severním pobřeží Baltského moře (Švédsko, Finsko, Estonsko), kde se jeho početnost odhaduje na 12 000 párů . Jeho hnízdím prostředím jsou kamenitá pobřeží a ostrůvky v moři a rovněž kamenitá, pouze mechy a lišejníky porostlá tundra.

20100602b

Kamenáček pátrá pod kameny po potravě. Foto – Jaroslav Vaněk.

Kameňáček pestrý je tažným druhem, který zimuje na mořských pobřežích všech kontinentů.  Ve vnitrozemí je jeho výskyt poměrně vzácný. K lokalitám  na kterých  se v naší republice kameňáček  pestrý vyskytuje každoročně,  patří přehrada Rozkoš u České Skalice ve východních Čechách.

Od  nemnoha kameňáčků okroužkovaných v naší republice, bylo dosud získáno jedinné zpětné hlášení. Shodou okolností byl tento pták okroužkován právě na Rozkoši, a to dne 3.9.1986. Po sedmi letech, dne 4.11.1993 byl tento pták chycen poraněný na pobřeží severní Afriky u Alžíru ve vzdálenosti 1835 km od místa kroužkování.

Mezi bahňáky patří kameňáček v hnízdním šatu k nezaměnitelným druhům a snadno jej pozná i naprosto nezkušený pozorovatel. Je to podsaditý, středně velký pták  s poměrně silným, mírně nahoru prohnutým klínovitým zobákem a kratšíma nohama. Jeho zbarvení je kombinací  bílé, černé a rezavo kaštanové barvy, to vše je doplněno výrazně oranžovýma nohama.

20100602c

Odpočívající dvojice kamenáčků na Rozkoši 16.5.2007. Foto – Jaroslav Vaněk.

Charakteristický je jeho způsob opatřování potravy, kterou tvoří převážně korýši, měkkýši, hmyz, jeho larvy apod.  Potravu hledá na pobřežích ve vrstvách naplavených chaluh a pod lasturami a kameny, které obratně obrací svým zobákem. . Takto dokáže  převrátit i kameny, které jsou často mnohem těžší, než on sám. Při tomto typickém způsobu hledání potravy jsem často pozoroval kameňáčky i na Rozkoši . Protože je v jarních měsících na přehradě vysoký stav vody a kameňáčci nemají pro tuto svoji činnost dost vhodných míst, tak ji provozují i na asfaltové cestě tzv. dělící hráze, kde obracejí z vozovky  vydrolené kameny.

Na přehradě Rozkoš se kameňáček pestrý vyskytuje celkem pravidelně jak na jaře, tak i na podzimním tahu. Na jaře se vyskytuje naprostá většina ptáků v průběhu května. Nejčasnější pozorování je z 3.5.1985, kdy jsem pozoroval 1 ex v hnízdním šatu. Výjimečná jsou červnová pozorování.  Jednoho ptáka v neúplném hnízdním šatu pozorovala V. Hromádková – Lněničková dne 6.6.1981 a já jsem pozoroval 1 ex v hnízdním šatu dne 11.6.2009.

Pokud se týká počtu pozorovaných ptáků, tak se na jaře jedná většinou o jednotlivé exempláře, jednou (16.5.2007) jsem pozoroval 2 ex. V tomto ohledu byl zcela mimořádný tento rok, kdy jsem dne 13.5. pozoroval skupinku 4 ptáků. Nejprve jsem zaregistroval spolu trojici ptáků, čtvrtého jsem objevil až po chvíli,  neboť se zdržoval asi 50 m od skupinky. Po chvíli však přelétl a od té chvíle se již celá čtveřice držela pohromadě. Nemám sice k dispozici záznamy od všech pozorovatelů, kteří lokalitu navštěvují, ale pravděpodobně se jedná o nejvyšší zjištěný počet na jarním tahu pro tuto lokalitu.

O podzimním výskytu kameňáčka pestrého na přehradě Rozkoš pojednám v některém ze svých příštích příspěvků.

Použitá literatura :

  1. Fauna ČR, Ptáci 2/II, Academia 2005
  2. Atlas migrace ptáků České a Slovenské republiky, Aventinum 2008
  3. Sborník Východočeské pobočky ČSO č. 9/1987

Jaroslav Vaněk

20100602e

Celá čtveřice kamenáčků 13.5.2010 pohromadě. Foto – Jaroslav Vaněk.

20100602d

Jeden ze čtveřice kamenáčků zastižených 13.5.2010 se nejprve zdržoval poněkud stranou. Foto – Jaroslav Vaněk.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation