Česká Skalice, Rozkoš – Kameňáček pestrý (Arenaria interpres) je jedním z nejseverněji hnízdících ptačích druhů, protože jeho hnízdní areál zasahuje až k 83 stupni s.š. Nám nejbližší pravidelná hnízdiště leží v Dánsku, kde se jeho početnost pohybuje do 45 párů. Pokud se týká Evropy, tak v podstatně větším počtu hnízdí na severním pobřeží Baltského moře (Švédsko, Finsko, Estonsko), kde se jeho početnost odhaduje na 12 000 párů . Jeho hnízdím prostředím jsou kamenitá pobřeží a ostrůvky v moři a rovněž kamenitá, pouze mechy a lišejníky porostlá tundra.
Kameňáček pestrý je tažným druhem, který zimuje na mořských pobřežích všech kontinentů. Ve vnitrozemí je jeho výskyt poměrně vzácný. K lokalitám na kterých se v naší republice kameňáček pestrý vyskytuje každoročně, patří přehrada Rozkoš u České Skalice ve východních Čechách.
Od nemnoha kameňáčků okroužkovaných v naší republice, bylo dosud získáno jedinné zpětné hlášení. Shodou okolností byl tento pták okroužkován právě na Rozkoši, a to dne 3.9.1986. Po sedmi letech, dne 4.11.1993 byl tento pták chycen poraněný na pobřeží severní Afriky u Alžíru ve vzdálenosti 1835 km od místa kroužkování.
Mezi bahňáky patří kameňáček v hnízdním šatu k nezaměnitelným druhům a snadno jej pozná i naprosto nezkušený pozorovatel. Je to podsaditý, středně velký pták s poměrně silným, mírně nahoru prohnutým klínovitým zobákem a kratšíma nohama. Jeho zbarvení je kombinací bílé, černé a rezavo kaštanové barvy, to vše je doplněno výrazně oranžovýma nohama.
Charakteristický je jeho způsob opatřování potravy, kterou tvoří převážně korýši, měkkýši, hmyz, jeho larvy apod. Potravu hledá na pobřežích ve vrstvách naplavených chaluh a pod lasturami a kameny, které obratně obrací svým zobákem. . Takto dokáže převrátit i kameny, které jsou často mnohem těžší, než on sám. Při tomto typickém způsobu hledání potravy jsem často pozoroval kameňáčky i na Rozkoši . Protože je v jarních měsících na přehradě vysoký stav vody a kameňáčci nemají pro tuto svoji činnost dost vhodných míst, tak ji provozují i na asfaltové cestě tzv. dělící hráze, kde obracejí z vozovky vydrolené kameny.
Na přehradě Rozkoš se kameňáček pestrý vyskytuje celkem pravidelně jak na jaře, tak i na podzimním tahu. Na jaře se vyskytuje naprostá většina ptáků v průběhu května. Nejčasnější pozorování je z 3.5.1985, kdy jsem pozoroval 1 ex v hnízdním šatu. Výjimečná jsou červnová pozorování. Jednoho ptáka v neúplném hnízdním šatu pozorovala V. Hromádková – Lněničková dne 6.6.1981 a já jsem pozoroval 1 ex v hnízdním šatu dne 11.6.2009.
Pokud se týká počtu pozorovaných ptáků, tak se na jaře jedná většinou o jednotlivé exempláře, jednou (16.5.2007) jsem pozoroval 2 ex. V tomto ohledu byl zcela mimořádný tento rok, kdy jsem dne 13.5. pozoroval skupinku 4 ptáků. Nejprve jsem zaregistroval spolu trojici ptáků, čtvrtého jsem objevil až po chvíli, neboť se zdržoval asi 50 m od skupinky. Po chvíli však přelétl a od té chvíle se již celá čtveřice držela pohromadě. Nemám sice k dispozici záznamy od všech pozorovatelů, kteří lokalitu navštěvují, ale pravděpodobně se jedná o nejvyšší zjištěný počet na jarním tahu pro tuto lokalitu.
O podzimním výskytu kameňáčka pestrého na přehradě Rozkoš pojednám v některém ze svých příštích příspěvků.
Použitá literatura :
- Fauna ČR, Ptáci 2/II, Academia 2005
- Atlas migrace ptáků České a Slovenské republiky, Aventinum 2008
- Sborník Východočeské pobočky ČSO č. 9/1987
Jaroslav Vaněk