Letošní, již dvacátá první, jarní odchytová akce na Žehuňském rybníku, proběhla ve dnech 29.dubna až 6. května 2017. Oproti předchozím létům jsme letos neměli problém s personálním obsazením, odchyt jsme zvládli v původním obsazení s pomocí mladších kroužkovatelů. Počasí bylo tradičně velmi proměnlivé a dosti chladné a vlhké, pro silný vítr byl pondělní odchyt zcela zrušen a následujícího dne jsme pro déšť začínali až v poledne. I večerní odchyty byly dosti omezeny srážkami a větrem. Celkem bylo trvale nataženo 229 metrů sítí s oky 6 mm.
I přes nevlídné počasí ptáci protahovali poměrně rovnoměrně. Celkem bylo chyceno rekordních 676 ptáků v 37 druzích. Táhli především rákosníci proužkovaní a cvrčilky slavíkové, postupně přilétali i rákosníci obecní a velcí. Naopak, citelně nízký byl počet strnadů rákosních, konipasů lučních a bramborníčků hnědých. Z cizích kroužkovanců byl letos zastižen jeden rákosník obecný s kroužkem STRASBOURG a dvakrát kontrolován rákosník proužkovaný s kroužkem BUDAPEST. Za největší úspěch lze považovat odchyt samce konipasa citronového.
Letošní průtah racků malých a rybáků černých byl poněkud slabší, nejvíce racků malých, 9 ptáků, bylo zjištěno 30.4., rybáků černých bylo nejvíce 4 kusů. Dne 3. května Zdeňku Součkovi se dokonce poštěstilo pozorovat 19 ex. rybáků bělokřídlých 2.5. Zajímavé bylo pozorování 2 potáplic malých 30.4. Potěšitelné bylo prokázané hnízdění hus velkých v Severní zátoce.
Pravidelně jsme mohli pozorovat 3 racky bělohlavé, 4.5. se objevili i racci žlutonozí. Dvakrát jsme mohli pozorovat přelety nehnízdících jeřábů popelavých a pravidelně se objevovali staří orli mořští, krahujci, 2 páry pochopů, na přeletu se objevil luňák červený a na začátku odchytu se objevoval i orlovec říční. V noci se u tábořiště ozýval chřástal polní, který tu zřejmě zůstal déle.. Brzo se podařilo prokázat hnízdění jednoho z nejméně 5 párů sýkořic vousatých. Již 30.4. bylo chyceno jedno mládě, celkem pak bylo odchyceno 11 kusů.
Díky výpadkům v odchytu bylo možno zkontrolovat větší část Ptačí oblasti, zejména Dlouhopolský rybník a přilehlou část Žehuňské obory, Báňský les a Přírodní památku Báň. V těchto partiích také proběhl letmý odchyt budníčků lesních a králíčků ohnivých (do výsledků nezapočítáno). Potěšil hnízdní výskyt datla černého a strakapouda prostředního. Jen lejsků bělokrkých bylo zaznamenáno méně.
Přestože akce nebyla záměrně propagována, dostavila se řada přátel a spřízněných duší, takže nebylo dne bez návštěv. Opět jsme konzultovali plánované odbahnění rybníka a kosení luk se zástupcem CHKO Blaník, panem Ing. Mgr. Martinem Klaudysem.
Celkové výsledky přináší tabulka ZDE
Lubor Urbánek