Svitavsko – Snad každý z nás zažil při nejrůznějších debatách situaci, kdy se snažíme hodnotit svá „nejvzácnější“ pozorování ptačích druhů. Žhavost debaty často nespočívá v tom, který to byl druh nebo za jakých okolností jsme jej sledovali, ale mnohdy je základní otázkou to, co je to vlastně vzácný druh. Shodneme se pak obvykle na tom, že i tento výraz má svoji relativní podobu.
Když jsem si před lety v této souvislosti prohlížel Faunu ČSSR, tak jsem si na základě tehdy známých údajů uvědomil, že konipasa citrónového (Motacilla citreola) vzhledem k poloze hnízdního areálu i jeho zimovištím u nás jen těžko někdy spatřím. Zvlášť když se v době vydání díla K. Hudce a kolektivu za věrohodné považovaly pouhé 2 záznamy (1 ze Slovenska).
Od té doby jsem o tomto konipasovi slyšel v mém okolí jen v souvislosti s raritním pozorováním, které se poštěstilo v roce 1997 koncem června na Novém rybníku u nedalekého Opatova Filipu Jetmarovi (1 subad. samec).
Proto jako „blesk z čistého nebe“ mně jednoho jarního podvečera před dvěma roky do uší pronikla zpráva od kolegy Milana Janouška, který mi celkem vzrušeným hlasem oznamoval, že jestli chci vidět konipasa citrónového, tak se mám dostavit na svitavský Lánský rybník. Zřejmě mi chtěl oplatit moje avízo, kterým jsem jej rok předtím na stejnou lokalitu zval na pelikána bílého.
Samozřejmě, že jsem neváhal ani vteřinu a za pár minut jsem už měl možnost společně s Milanem a Jakubem Vránou prohlížet typicky vybarveného samce v mokřinách za Lánským rybníkem. Přivolán byl i Luboš Novák, který také neváhal přijet. Psal se 17. duben 2007 a při pozorování vůbec ne plachého konipasa, který tu sbíral potravu a odpočíval, jsme si pochopitelně neuvědomovali, že bude Faunistická komise evidovat 26. pozorování na našem území a teprve 6. v Pardubickém kraji. S potěšením a jistou dávkou vlastenectví jsme nakonec zjistili, že z toho potřetí byl konipas citrónový sledován právě v okrese Svitavy.
To jsme ještě netušili, že v roce 2008 se objeví konipas znovu na stejném místě. Nejprve nám ale neuniklo, že 18. dubna se pochlubil Petr Moutelík svým pozorováním samce v nedalekém Třebářově na Moravskotřebovsku, kde jej spatřil na dně vypuštěného Mlýnského rybníka. Možná, že i díky této zprávě jsme nebyli nijak překvapeni, když Luboš Novák a Milan Janoušek zahlásili výskyt samice konipasa na Lánském rybníku (také vypuštěném). Ještě senzačněji zní konstatování, že se tu objevil ještě 7. května a 16. května. Začínáme s humorem mluvit o zahnízdění konipasa citrónového u Svitav. Už se vůbec nedivíme tomu, když L. Petrilák hlásí z 16. května 2008 pozorování 2 jedinců tohoto druhu v okolí krkonošské Luční boudy.
Faunistická komise dnes registruje v období od roku 1989 do roku 2006 celkem 23 akceptovaných dokladů k tomuto druhu. V současné době tedy nastalo určité šíření i do našich středoevropských končin a konipas citrónový se tak stal poměrně pravidelným hostem. Zřejmě i na základě jeho výskytu v roce 2008 na Svitavsku FK hodnotí situaci jako malou invazi. Všechna pozorování konipasa citrónového ze Svitav a Třebářova pak schválila Faunistická komise v roce 2008.
A tak samozřejmě už nyní myslíme na to, jestli se nám podaří opět konipasa přivítat i letos. Tedy v době, kdy si zřejmě i u tohoto ptačího druhu musíme díky neustálým změnám, které nám příroda přináší, odvyknout používat výraz „vzácný druh“.
Jiří Mach
Dnes jsem viděl ptáčka ,kterého jsem viděl poprvé.Z internetu jsem se dověděl že je to konipas citronový, u nás ne tak docela běžný. Než jsem si stačil připravit foťák,tak uletěl.
Dobrý den,marně jsem si lámala hlavu copak je to za ptáčka.Žlutá hlavička,žluté břiško.Teď jsem náhodou narazila na obrázky konipase citronového a je tomu mému moc podobný.Nejsem velký znalec,nemám žádnou fotku.Nikdy jsem podobného ptáčka neviděla,vzhledem k tomu že je tu hodně obyč.konopasků.Proč by tu nemohl být citronový.Lokalita Praha 9 Dolni Počernice.
Viděl jsem na Trutnovsku je to možné?