Husice nilská (Alopochen aegyptiacus) je v posledních letech nepřehlédnutelným přibývajícím druhem. V regionu východních Čech ji lze označit za druh během migrace poměrně běžný a již pravidelně, avšak v malém počtu hnízdící. V letech 2012 – 2017 byla odhadována velikost východočeské populace na 1 – 4 páry a proces kolonizace regionu byl teprve spíše v počáteční fázi obsazování. Přestože přibývá počet lokalit s hnízdícími husicemi, její početnost je ve východních Čechách stále malá a početnost se stále pohybuje kolem pěti párů. Možná to však již po letošní sezóně, v níž je husice Pobočkovým ptákem roku, platit nebude. Že je stále žádoucí hnízdící husice hledat, naznačují nálezy popsané níže.
V Královéhradeckém kraji začala pravidelně hnízdit od roku 2017. V bývalém okrese Hradec Králové poprvé zahnízdila v roce 2019 na pískovně Štít u Chlumce nad Cidlinou, kde byl 26. května nalezen pár s osmi mláďaty. Husice zde hnízdí i v letošní sezóně: 2. května zde jeden pár vodil 4 pull. a na pískovně se zdržovaly další dva páry. Další nová hnízdní lokalita byla letos nalezena na Třesickém rybníku východně od Chlumce nad Cidlinou, kde byl nejprve 16. května pozorován 1 pár a následně 20. 7. byl pozorován pár se dvěma pull. ve stáří 2 – 3 týdnů. Evidentně se mláďata líhla až počátkem července. Další novou lokalitou je Smiřický písník, kde byl pár s dvěma mláďaty nalezen již 19. dubna (viz titulní foto Luďka Klíže).
V Královéhradeckém kraji také letos evidujeme hnízdění na dalších nových lokalitách: na Oborském rybníku na Jičínsku a na rybníku Starý Ples na Náchodsku. Prosíme i nadále o pomoc při mapování husic nilských ve východních Čechách. Vaše nálezy vkládejte do databáze Birds.cz, nebo je posílejte na mailovou adresu vcpcso(at)centrum.cz. Uvítáme samozřejmě i nálezy dospělých ptáků bez mláďat, či informace o chování husic. Děkujeme!
Lukáš Kadava