Hormony určují, kdy mláďata opustí hnízdo

20120712c

buřňák severní (Puffinus puffinus), foto: David Boyle

Mořští ptáci krmí své mladé před vylétnutím z hnízda méně, ale jsou to hormony, které určují, kdy mládě hnízdo opustí. Nový výzkum uveřejněný v Behavioral Ecology se zaměřil na hlavní „spínač“, který určuje, kdy mláďata opustí své hnízdo a započne jejich samostatný život. Výzkum probíhal u buřňáků severních (Puffinus puffinus) na ostrově Skomer ležící na jihovýchodě Walesu. Vědci si všimli, že rodiče si při krmení nevšímají zvyšujícímu se žadonění mláďat a krmí méně před tím, než mláďata opustí hnízdo. Ve stejné době se u mláďat začala zvyšovat hladina hormonu kortikosteronu. Otázkou pak bylo, zda je zvýšená hladina hormonu důsledkem snížené frekvence krmení nebo je nezávislá.

Rozhodli se tedy rodiče trochu podvést a vyměnili jim mláďata různého stáří mezi hnízdy, které si buřňáci staví na zemi. Rodiče buřňáků nerozeznávají svá mláďata individuálně, ale jednoduše létají na své hnízdo s potravou. V hnízdě mají jen jedno mládě, což usnadňuje studium interakce rodiče a mláděte. Vědci pak sledovali, zda rodiče a mláďata reagují na vzájemné chování nebo mláďata a rodiče jednají individuálně bez reakce na chování druhého.

Tým vědců zjistil, že rodiče snížili svou frekvenci krmení po 60 dnech bez závislosti na vyspělosti mláděte. Ovšem samice upravovaly svou frekvenci krmení podle žadonění mláděte více než samci. Po 60 dnech oba rodiče ignorovali žadonění mláďat. Nerozeznávali mezi tím, zda krmí své mládě nebo cizí jiného věku vyměněné v jejich hnízdě.

Nárůst hladiny kortikosteronu nastal v posledních týdnech před opuštěním hnízda ve věku okolo 70 dní. Toto platilo i v případě výměny mláďat různého věku, takže bylo nezávislé na chování rodičů a na snížení krmení.

Výsledky tedy ukazují, že mláďata buřňáků velmi pravděpodobně opouštějí hnízdo v době určené hladinou kortikosteronu v krvi než podle změn chování a krmení rodičů. Rodiče i mláďata potřebují velké energetické zásoby před migrací a rodiče tak regulují, kolik investují do mláďat, aby měli sami na cestu na jih.

Na rozdíl od jiných ptačích druhů, u kterých diktují mláďata péči rodičů, mořští ptáci více zvažují náklady na péči o mláďata v porovnání s náklady na migraci a zahnízdění příští rok. Buřňáci severní hnízdí až 40 let, takže rodiče platí vysokou cenu, pokud by byli na konci hnízdní sezóny zesláblí. Vyplatí se jednu sezónu opustit slabé mládě a zahnízdit další rok znovu než na cestě zahynout vysílením.

20120712b

vzrůstající hladina kortikosteronu u mláďat

20120712a

hmotnost vyvíjející se s věkem, černě – u starších mláďat přesunutých do hnízd mladších, šedě – u mladších přesunutých do hnízd starších mláďat

Luděk Petrilák

zdroj:

S. Riou, O. Chastel, K. C. Hamer, 2012: Parent–offspring conflict during the transition to independence in a pelagic seabird, Behavioral Ecology, doi:10.1093/beheco/ars079.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation