Hnízdní podpora dutinových dravců a sov na Javořích horách I.

20121129a

Diky vyvesovani budek se uspesne dari navysovat populace sycu sousnych. Foto – Miroslav Dusik.

Cílem zavedení systému plošné hnízdní podpory dutinových dravců a sov v oblasti Javořích hor na území CHKO Broumovsko, je posílení ekosystémové služby ve vztahu predátor – kořist, následné snížení populačních hustot drobných zemních hlodavců v lesním prostředí a omezení periodických škod na lesních kulturách.

Ke zvýšení intenzity predačního tlaku na ekonomicky závazné druhy drobných hlodavců je nutné zvýšení populačních hustot specializovaných predátorů, kteří se nechají do zájmového prostoru snadno přilákat a jsou schopni vytvořit početné společenstvo. Těmi jsou především dutinové druhy dravců a sov, které v běžně otevřené krajině nebo hospodářsky využívaných lesích nenacházejí dostatek hnízdních příležitostí.

Jejich populace jsou značně naředěné a zdaleka nemohou využívat kapacitu zdejších potravních zdrojů, natož pak ovlivňovat početnost kořisti. V tomto regionu je to především poštolka obecná (Falco tinnunculus), puštík obecný (Strix aluco) a sýc rousný (Aegolius funereus). Opatření k doplnění chybějících jedinců je realizováno prostřednictvím umělé hnízdní nabídky tak,  aby směřovalo k postupnému dosažení početnosti, která se co nejvíce přiblíží rovnovážnému stavu a umožní maximální možné využití nosné kapacity prostředí.

Zavedeni systemu plosne hnizdni podpory dutinovych dravcu a sov  vede ke zcela samovolnemu a prirozenemu zpusobu obnovy jejich populaci. Jmenovane druhy na sebe pri osidlovani trvalych domovskych okrsku dobre navazuji  a stejnomerne zvysuji predacni tlak na korist po cele plose zajmoveho uzemi. V dusledku narustani pocetnosti jednotlivych druhu, kdy vedle hnizdicich paru narusta podil nehnizdicich jedincu, dochazi zejmena v obdobi nizkych populacnich hustot koristi ke stupnovani vnitrodruhove konkurence (intraspecificke kompetice) se vsemi jejimi zakladnimi rysy. Ta se pri evidenci poctu hnizdicich paru, pripadne sledovani hnizdni uspesnosti projevuje  znacnou mezisezonni variabilitou a je v podminkach nasycene populace primo zavisla na vzniku ohnisek zvysenych populacnich hustot vsech druhu drobnych zemnich savcu.  Konkurence mezi jedinci i napric druhovym spektrem vede k intenzivnimu vyhledavani ohnisek koristi a tedy k prubeznemu snizovani jeji hustoty v refugiich, omezuje emigraci i plosny prubeh gradace a promita se do konecne hustoty drobnych hlodavcu ve vrcholu gradace.

Ve spolupraci se Spravou CHKO Broumovsko a LCR LS Dvur Kralove nad Labem  byla v roce 2010 instalovana zakladni sit hnizdnich budek. Vzhledem k tomu, ze na pocatku nelze stanovit optimalni pocetnost ani strukturu budouciho spolecenstva, tedy ani hustotu a rozlozeni jednotlivych typu umelych hnizdist, je tato sit prubezne upravovana a doplnovana. Velky dopad na konecne pocty umelych dutin maji take ostatni dutinovi zivocichove, kteri  o ne s cilovymi druhy uspesne souperi (kuny, brhlik lesni, blanokridly hmyz atd.). V lokalitach, kde k tomu dochazi, je proto nutne pocitat s odpovidajicim navysenim poctu budek a tim omezenim konkurencniho tlaku. Zcela mylna je predstava udrzeni konstantni pocetnosti umelych dutin v prostredi – ty pak neplni cil stejnomerne nabidky vyuzitelnych hnizd pro podporovane druhy, prave proto, ze jsou stejne dobre vyuzivany jejich konkurenty. Vyvoj pocetnosti umelych dutin a polodutin je uvedeny v Tab. 1.

Tab. 1: Pocty umelych dutin v oblasti Javorich hor k 31.8.2012

(D – pro syce rousneho, E – pro pustika obecneho, G – pro postolku obecnou)

 

typ budky

1. instalace

2011

2012

dalsi predpoklad

D

30

32

35

40

E

5

7

8

8

G

10

10

13

15

Celkem

45

49

56

63

 

K 31.8.2012 bylo na uzemi o rozloze priblizne 12 km2 (8 km2 les, 4 km2 louky) instalovano 56 ks hnizdnich budek. Celkova prumerna hustota budek dosahuje 4,7 ks / km2; z toho v odpovidajicim prostredi pro  postolku obecnou  3,3 ks / km2,  pustika obecneho  1,1 ks / km2 a  syce  rousneho 4,4 ks / km2.  Touto hnizdni nabidkou jsou vytvoreny podminky pro zdarne vyhnizdeni nekolikanasobne vetsiho poctu usazenych rodin nez v oblastech, ktere tuto moznost ptakum nenabizeji. V soucasnosti ji nejlepe vyuziva pouze jeden ze tri druhu (syc rousny). Dalsi dva druhy volnou krajinu v teto oblasti do znacne miry opustily a prezivaji pravdepodobne v podobe synantropni populace, hnizdici predevsim na budovach nebo hospodarskych ci vyskovych stavbach.  Jejich navrat do puvodnich hnizdnich biotopu s dostatkem koristi a umelou nabidkou dutin je otazkou casu a neni pochyb o tom, ze k nemu v prubehu dalsich let dojde.

Miroslav Dusik

20121129b

Postolky obecne zatim v oblasti Javorich hor hnizdi prevazne synantropne. Foto – Jaroslav Vanek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation