Ptačí oblast Rožďalovické rybníky byla vyhlášena pro dva kritériové druhy: motáka pochopa (Circus earuginosus) a jeřába popelavého (Grus grus). Kromě těchto dvou ptačích druhů zde ale samozřejmě hnízdí další zajímavé druhy ptáků. Jedním z nich je také volavka popelavá (Ardea cinerea).
Ojedinělá zahnízdění tohoto druhu nejsou žádnou velkou ornitologickou událostí. Takováto hnízda se objevují na různých místech a mohou, ale také nemusí, se stát základem pro budoucí početné hnízdní kolonie. Osud hnízdišť závisí i v dnešní době na pronásledování především ze strany rybářů v dané oblasti působící. V nepříznivém prostředí však i velké kolonie volavek mohou v krátké době přesídlit na jiné vhodnější místo (ŠŤASTNÝ, BEJČEK & HUDEC, 1996).
Dalším důkazem přizpůsobivosti i takového druhu, jakým volavka popelavá je, svědčí i kuriózní hnízda na starém posedu (ČESÁK, 2001) nebo v porostu rákosí (ŠOLTYS, HŮLKA, 2006). Rákosí si k hnízdění vybraly volavky též např. na nevelkém rybníku Vražda u Matrovic (25 ha) v malém cípu rákosí (30x40m). V r. 1999 na lokalitě hnízdilo 3 – 9 párů (ŠŤASTNÝ, BEJČEK & HUDEC, 1996), v r. 2007 3 páry (ŠIFTA in verb.).
Ptačí oblast Rožďalovické rybníky se ale může pochlubit hnízdní kolonií volavek popelavých, jež svou velikostí a trváním jednoznačně vyniká nad většinu ostatních hnízdních lokalit středních i východních Čech. Na jedné z vodních nádrží v jihovýchodní části Rožďalovických rybníků bylo již na začátku 90. let minulého století zjištěna přítomnost adultních jedinců v hnízdním období na malém ostrůvku uprostřed rybníka(URBÁNEK, JELÍNEK in verb.). O rok později byla zjištěna první hnízda v korunách nízkých vrb, rostoucích na ostrůvku. Počet hnízd nepřekročil v té době počet 10. Trvání této kolonie bylo poměrně krátké, neboť po třech letech se volavky přestěhovaly o 100 metrů jižněji do přilehlého dubového lesa. Tam byla hnízda vystavěna právě v korunách vzrostlých dubů ve výši 15 až 20 metrů. Na tomto místě se kolonie nachází dodnes. Počty obsazených hnízd se v jednotlivých letech lišily, a to dosti výrazně, od 5 do 40 hnízdících párů. Sčítání v hnízdní sezóně 2009 prokázalo 70 vystavěných hnízd z nichž bylo 30 až 35 obsazených. Stabilita trvání kolonie je unikátní v tom, že stanoviště se nenachází na nijak chráněném místě. Dubovým lesem, v němž se kolonie volavek nachází, vede silnice II. třídy, jež je od hnízd vzdálena jen několik desítek metrů. Kolonie se nenachází na žádném podmáčeném místě, v žádném chráněném území. Přestože v oblasti je povolen omezený odstřel volavek na menších sádkových rybnících, hnízdní kolonie se zatím žádné rušivé vlivy nedotkly.
V nedalekém sousedství se podobná, dokonce ještě daleko větší kolonie volavek, nachází v Žehrovské bažantnici v okrese Mladá Boleslav, kde se z původních 6 párů v době vzniku v r. 1992 (MRKÁČEK, 2000), rozrostla hnízdní kolonie na 110 hnízd (ŠIFTA in verb, 2007). Pozoruhodné je i datum vzniku kolonie, které je totožné se vznikem kolonie v Ptačí oblasti Rožďalovické rybníky. Dalším blízkým hnízdištěm je podstatně menší kolonie u obce Březno (10 km východně od Mladé Boleslavi) ve zpustlém anglickém parčíku, kde v r. 2006 zahnízdily na smrcích 3 páry, r. 2007 se kolonie rozrostla o další hnízda na olších na celkový počet 8 hnízd. Směrem na východ je nejbližším hnízdištěm rybník Temník s kolonií volavek hnízdících původně v rákosí (ŠOLTYS, HŮLKA, 2006), v r. 2008 byl počet hnízdících párů minimálně 10 (BARTONÍČEK, 2009).
V letošním roce je kolonie v Ptačí oblasti Rožďalovické rybníky opět obsazena. Zatím není zcela zřejmé, kolik hnízd bude obsazených a kolik ne. Nezbývá než popřát této kolonii ještě mnoho dalších a úspěšných let.
Vladimír Šoltys
Literatura:
BARTONÍČEK J., 2009: VVT 2008 „Podkrkonošská nížina“. Panurus 18:53-56.
ČESÁK J., 2001: Neobvyklé umístění hnízda volavky popelavé (Ardea cinerea L.) v přírodní rezervaci Baroch. Panurus 11:135-137.
MRKÁČEK, Z., 2000: Ptáci Českého ráje. ZO ČSOP Křižánky.
ŠOLTYS V., HŮLKA P., 2006: Hnízdění volavky popelavé (Ardea cinerea L.) v rákosinách na Jičínsku. Panurus 15:95-97.
ŠŤASTNÝ K., BEJČEK V. & HUDEC K. 2006: Atlas hnízdního rozšíření ptáků v České republice. Aventinum, Praha.