Bělorusko, Hrodno – V Běloruském Hrodně byl zaznamenán neobvyklý případ. Anna Maskaljova spolu s manželem již několik let sledují špačkovníky, které vyvěsili naproti svému balkónu v úrovni třetího poschodí. Téměř každoročně v budkách hnízdí špačci obecní (Sturnus vulgaris). Zatím pokaždé měli normální hnědá mláďata. Letos ale se stala zvláštní věc. V jedné budce se normálně zbarveným rodičům hned dvě ze tří mláďat narodila zcela bílá.
Nejprve se mi nechtělo věřit, že to vůbec je možné. Ale na ulici Puškina, kde se nezvykle vybarvení ptáci vylíhli, nás opravdu čekali dva mladí špačci albíni s tmavě červenýma očima, růžovýma nohama a růžovými zobáky. Jejich normálně zbarvený starší sourozenec již vyletěl z budky, ale tato menší mláďata, také již téměř připravená opustit hnízdo, se Anna rozhodla dát do klece na balkóně, aby snížila šance vran na jejich ulovení a zároveň tak zvýšila šance mláďat na úspěšné přežití. Albíni v přírodě jen vzácně přežívají, často se stává, že je sourozenci nebo rodiče eliminují. V tomto případě ale rodiče svá bílá mláďata neopustili a dál je pravidelně krmili i v kleci na balkóně. Smrt hlady jim tedy opravdu nehrozila. Skutečně – mláďata, která jsme zvážili a změřili měla váhu i míry odpovídající svému věku.
Bílí špačkové se stali televizními hvězdami – objevili se na dvou národních běloruských kanálech BT a STV a z Minsku je přijela natočit dokonce ruská televize ORT.
Váhali jsme, co s nimi udělat dále. V přírodě tak nezvykle zbarvení ptáci snadno přitahují pozornost dravců a bývají uloveni. Proto jsme uvažovali o tom, že je předáme do hrodenské zoologické zahrady a z toho důvodu jsme je ani neokroužkovali. Nakonec ale příroda rozhodla jinak – mláďatům se podařilo z klece utéci a obě odletěla. Od té doby je nikdo neviděl a jejich osud je neznámý.
Albinismus je v živočišném světě vzácný jev, kdy kvůli poruše tvorby melaninu zcela schází pigmentace kůže a srsti nebo peří. Charakteristické jsou růžově až červeně zbarvené části těla, kde vystupují kapiláry blízko pod povrchem. To se týká především očí, u ptáků pak i nohou a zobáku. Absence pigmentu v očích způsobuje světloplachost a problémy s viděním, albinotičtí jedinci se tak stávají snadnou kořistí predátorů nebo zahynou při srážce s jinými objekty.
Dzmitry Vinčeuski, Hrodenská oblastní pobočka APB
(APB – Achova ptusak backausciny je ornitologická organizace, zabývající se ochranou a výzkumem ptáků v Bělorusku)
Překlad Světlana Vránová