Druhá tvář „slavičího výzkumu“

20130402aa

Kovova mapa, zachycujici Rok bousovskych slaviku, z ktere po cas trvani vystavy cast slaviku k navstevnikum kamsi odletela. Nevadi nam to. Foto – Pavel Kverek.

Mladoboleslavsko – Neskryvam, ze bych chtel dosahnout toho, aby slavici Mladoboleslavsko v novem stoleti proslavili. Drive to byla predevsim jizni Morava s tamnimi znalci, kteri ornitologii zasobili novymi poznatky. Dnes se vyzkum slavika obecneho (Luscinia megarhynchos) soustredi spise do Cech a z velke casti prave na Mladoboleslavsko. V dnesnim prispevku mam vsak na mysli jiny rozmer meho vyzkumu, rozmer popularizujici.

A jeste vice tema zuzim vyloucenim dospele verejnosti a zamerenim se na oslovovani deti. Tam treba popularizovat. Tam zrim velkou sanci! Davno to vi i mnohe ornitologicke instituce s dnes jiz obdivuhodnymi vysledky. O tom,ze i moje snaha prispiva, bude tema zbyvajici.

Besedovanim po skolach kdysi davno jsem posbiral zkusenosti a jen lituji, ze z nedostatku casu tyto aktivity musim odkladat. Vyjimkou jsou pozvani mezi nevidome ci do boleslavske skoly specialni ci do mistni materske skoly. Byvam udiven, jak mnozi mladi posluchaci jsou znali, jak zvladaji komunikovat.

20130402bb

Tretaci ZS Dolni Bousov, chystajici se k prohlidce tamni ornitologicke vystavy. Foto – Pavel Kverek.

Prilezitosti, jak deti zaujmout v terenu, je pro mne jarni Vitani ptaciho zpevu. Zda se mi, ze mladych chodi cim dal vic, a jiste to neni jen proto, ze v konci akce v „hrabaku“ nabizime barevne achaty, ktere do krajiny privlekla z kopcu prababa Jizery. Pozoruji, jak se deti chlubi dalekohledem „od Jeziska“, fotakem ci foticim mobilem od narozenin. A nutno rici, ze mnohdy opravdu cilene ziskanym. Velikou skolou jsou tato setkani pro mne, zatimco syn Tom obstarava odchyty pro krouzkovani, ja s nimi „resim“ mnohe. Ucim je „natahovat usi“ k zdroji zpevu v krovi i „koukat, kde co lita“. A rodice byvaji hrdi.

Docela necekanou prilezitosti se ukazala dolnobousovska vystava „Ornitologie v krajine domova – 30 let vyzkumu slaviku“, ktera pred nedavnem skoncila (viz clanek zde). Neni dulezite v tuto chvili, kolik nadsencu z mnoha koutu republiky do maleho mesta na Klenici dorazilo po anonci na „Dvojce“ Ceskeho rozhlasu. Dulezitejsi je, ze zajem projevila mistni skola a posleze i skola prespolni – knezmostska. Vybrali jsme opatrne rocniky, u kterych prevazovala nadeje, ze nebudou tema zlehcovat ci vysmivat. Proto prichazeli zaci tretich az sestych trid. Dnes vim, ze by tema zvladli i „druhaci“, jak jsem byl prekvapen nejmladsimi.

Zajem jsem odecital z diskusi nad tematy behem prohlidek, z (dobrovolnych) ohlasu v Knize navstev i z ohlednuti ve tride, ktere jedna z dam ucitelek po navratu vyhlasila. Na skole se pry velmi dlouho pote pripominalo, kterak akce deti oslovila. Skoly mely navstevu galerie i pruvodcovstvi zdarma, coz  bylo jiste tez prednosti.

Poznatky, ktere jsem ze setkani ziskal, obratem zhodnotim. Chtel bych totiz splatit dluh za to, ze jsem mohl vyrust na dobrodruznych knizkach o prirode – pocinaje znamymi „Rybariky“ a poslat detem s pomoci dvou osobnosti knizku pribehu „Slavik z duboveho lesa“. A pridrzim se cerstve zjisteneho, nejvice ze tahne drama, a kupodivu jeste i soucit. A kapitoly s pribehy mnichovohradistskych slaviku budou prave takove.

20130402dd

Slavik od jezu, kdyz mu byly 4 roky a byval jeste mlad. Foto – Pavel Kverek.

Odhlednu-li od skutecnosti, ze z nasi kovove mapy slaviciho roku zmizelo behem puldruheho mesice presne 50 % zlatych slaviku z lestene mosazi (coz mimochodem verne postihuje skutecne ztraty u bousovske populace v case navratu ze zimovist), az dojemne byly treba obavy o vyra, poraneneho o elektricke draty a smerujiciho do ptaci nemocnice.

Tez zaujal pribeh krouzkovaneho capa z bousovskeho hnizda, ktery nezvladl pristavaci manevr pri prvni ceste k jihu a pobliz Litomysle propadl pred uzaslymi prave svacicimi zamestnanci kominem do pece na tvarovani plexiskla. Nastesti vyhasle a „pod dozorem“.

Ovsem daleko nejvic v tematu zaujal prastary „slavik od jezu“ z Dolniho Bousova, ktery se vratil loni posedme. Fotka z Noci slaviku, kdy mu byly ctyri roky a byl ve forme na panelu odkazovala na jinou z jara 2011, kdy se dokazal znacne sesly domu jeste vratit. Deti si hrdina okamzite ziskal, v ohlasech mu drzely palce a v navrat veri. A slibil jsem, ze budu-li 28. dubna znat jiz odpoved z navratu, poslu ji po vlnach „Dvojky“ Ceskeho rozhlasu, kde budou slavici Mladoboleslavska az do pulnoci hostem Nocniho Mikrofora.

Verim, ze se rodinnemu tymu podarilo temito „tahaky“ posunout blize k detskym navstevnikum i tolik potrebny zajem o prirodu a krajinu domova, a snad nejen nadhernymi motyly ci rozstipnutym valounem kristalu. Pozornost Michala Pazouta (na obrazku), venovana brhlikovu umu vyzrat nad ostatni, kdyz umi hmyz sbirat po kmeni i cestou nazpatek, o tom snad vypovida.

Pavel Kverek

20130402ee

Tentyz vlastenec v case sedmeho bousovskeho jara. Uz napadne z kondice. Vrati se jeste, k radosti mnohych? Foto – Pavel Kverek.

20130402cc

Ohlasu deti mame znacne mnozstvi a co vyjadreni – to original! Foto – Pavel Kverek.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation