Dosavadní poznatky z kroužkovaní labutí velkých v roce 2009 na Svitavsku

20120622aa

Labuť velká z Mušlového rybníka ve Vídni.


Trilety spolecny projekt Vychodoceske pobocky Ceske spolecnosti ornitologicke a Poludniowowielkopolskiej Grupy Ogolnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptakow „Labute 2008-2010“ nemusim dlouze predstavovat a pripominat. V ramci neho byly krouzkovany labute velke (Cygnus olor) na zimovistich v Hradci Kralove a v Pardubicich, ale v srpnu roku 2009 i rada hnizdicich rodinek a nehnizdicich jedincu v Kralovehradeckem i Pardubickem kraji. Po trech letech se muzeme pokusit zhodnotit hlaseni, ktera evidujeme i u dvou labutich rodin, ktere hnizdi v Opatove na Svitavsku.

30. srpna 2009 byl zlutymi plastovymi krouzky oznacen par (81-82HC) se ctyrmi mladaty (83-86HC), ktery hnizdil na Cernem rybniku, a samec (97HC) z paru se sesti mladaty (89-94HC), pochazejici z rybnika Muslovy. Od te doby jsme se mohli podilet nejen na pozdejsim odecitani labuti v nasem regionu, ale zejmena se tesit na hlaseni, ktera budou prichazet ze zimovist a z jejich dalsiho pohybu.

 

Do te doby jsme na Svitavsku meli moznost pozorovat jak labute krouzkovane na nasich hnizdistich, zejmena diky aktivitam skupiny kolem Lubora Urbanka z Litomysle, tak i vyjimecne jsme se setkali s jedinci, krouzkovanymi v jinych oblastech republiky, ale i v zahranici. Napriklad samice, krouzkovana na Dolnim rybniku ve Svitavach v srpnu roku 1998, opakovane hnizdila na teto vodni plose jeste ctyrikrat, pricemz mezitim doslo k nahrade uhynuleho samce. Samice bohuzel v srpnu 2002 na rybniku take uhynula. Pozornost pak vyvolal vyskyt labute v roce 1982, ktera mela krouzek POLAND-GDANSK, stejne jako v prosinci roku 1996 labut s krcnim limcem, na zaklade ktereho jsme se dovedeli, ze labut byla krouzkovana v Kysuckem Novem Meste (okres Cadca) a limec ji byl dan o par mesicu pozdeji v Polsku u Katovic v cervenci roku 1996. Nasledne pak byla pozorovana jeste na jare roku 1998 na Sumvaldskem rybniku na Sumpersku.

20120622b

Kroužkování labutí 2009.

I tento priklad dokladuje to, ze labute zejmena v prvnich letech sveho zivota dokazi preletavat v ruznych smerech a pohybovat se nekdy i na znacne vzdalenosti v ramci oblasti stredni Evropy. Toto potvrzuji i prvni vysledky pobockoveho projektu, nebot labute z Nachodska byly jiz zastizeny na severu Nemecka nebo labut oznacena v Hradci Kralove v zime pak byla pozorovana na severu Polska.

Nas svitavske predevsim zajimalo to, na ktera zimoviste budou odletat labute ze Svitavska, kdy budou opoustet svoji domovinu, pripadne kdy se naopak budou do ni vracet. Prvni identifikace nyni snadno rozeznatelnych dospelcu i jejich mladat nastala jiz nekolik mesicu po jejich okrouzkovani. A to diky typickemu pohnizdnimu pohybu v okoli hnizdist. Kazdorocne jsou pritom pozorovani dospelci na Dolnim rybniku ve Svitavach nebo na poldru u Zichlinku. Zdrzuji se zde obvykle do poloviny listopadu, vyjimecne i do poloviny prosince (podle zamrzu vodnich hladin).

A jake mame poznatky o pohybu opatovskych labuti v zimnim obdobi? Pokud by nekdo ocekaval, ze se labute, hnizdici necele tri kilometry od sebe budou chovat podobne, mylil by se. Zatimco se zda, ze dospelci z obou paru se pro zimovani uchyluji zrejme pravidelne jiznim smerem (samec z Musloveho rybnika v unoru 2011 a 2012 na Dunaji v rakouske Vidni a par z Cerneho rybnika v lednu 2011 a v unoru 2012 na rece Svitave v Rajhradu u Brna), pak mladata se pohybuji nejen v roce po vyhnizdeni ve znacnem rozptylu po nasi republice i v blizkem zahranici.

20120622e

Rodina labutí z Mušloveho rybníka. Dvě mláďata jsou normální šedá, dvě bílá formy immutabilis. Foto – Jiří Mach.

Prekvapenim tedy neni ani to, ze rodice (tedy alespon ty z Opatova) patrne vubec nedoprovazeji sva mladata na zimoviste, ale spise vice zarazi rozdilnost v pohybu mladat z jednoho hnizda. Dokladaji to informace o mladatech obou opatovskych paru. Tri mladata z hnizda na Muslovem rybniku sice v prvnim roce spolecne zimovala na Labi (62 km od hnizdiste) v Hradci Kralove (az do poloviny brezna a zacatku dubna 2010), ale jedno mlade, spatrene jeste 29.11.2009 na Muslovem rybniku, bylo odecteno za mesic na Dunaji ve Vidni (178 km od hnizdiste). Tehdejsi mlade 89HC navic dalsi zimu (leden a unor 2011) travilo v Olomouci (63 km od hnizdiste). Juvenilni jedinec, ktery zavital ke konci roku 2009 do Vidne (93HC), zde zustal po celou zimu a v dalsim roce (12.12.2010) uz zimoval pobliz Dunaje v Bratislave (199 km od hnizdiste).

Mladata z hnizdiste na Cernem rybniku odletla prvnim rokem zimovat rovnez ruznym smerem. Jedno mlade (84HC) si k zimovani vybralo take reku Labe v Hradci Kralove. Zde setrvalo az do poloviny brezna 2010 a dokonce se sem vratilo i o dva roky pozdeji (leden-brezen 2012). Mlade 85HC se ukazalo koncem prosince 2009 na rece Malsi v Ceskych Budejovicich (173 km do hnizdiste), kde vydrzelo minimalne do 1. brezna 2010. Za nejvetsiho cestovatele by se dalo oznacit mlade 83HC, ktere se jeste 13.12.2009 pohybovalo ve Svitavach, ale uz 23.12.2009 byl krouzek odecten ve mestecku Gralla na jihu Rakouska, pobliz hranic se Slovinskem (340 km od hnizdiste). Zde bylo spatreno jeste 3. unora 2010, ale 17. unora 2010 se objevilo v Ceskych Budejovicich.

Jak je videt mladata se k zimovani rozletuji nejen do blizkych oblasti, kde travi zimu (hlavne reka Labe v Hradci Kralove), ale mnoha zamiri jihozapadnim, jiznim nebo jihovychodnim smerem i do pomerne vzdalenych mist. Muzeme se take domnivat, ze vetsina jedincu (tedy i dospelci) se orientuje na prelety do oblasti podunaji dolniho Rakouska (pripadne i Slovenska). Dosavadni vysledky take naznacuji, ze do oblasti svych hnizdist se na Svitavsku narozena mladata nevraceji. Doufejme, ze dalsi roky sledovani znacenych labuti prinesou nove informace, ktere dale prozradi vice ze zpusobu jejich zivota. Labute nas mohou jiste prekvapit. Kdo by si treba myslel, ze vsichni dospelci z jihovychodniho koutu Pardubickeho kraje odletaji zimovat jiznim smerem (jak to dosud naznacuji udaje ze Svitavska), tak se myli. Dospelci labutiho paru, hnizdici v sousednim Policsku (Lacnov u Teleciho), byli totiz okrouzkovani v lednu 2010 v Pardubicich.

Timto bych chtel vyjadrit podekovani vsem, kteri se podileli na znaceni labuti, dale vsem, kteri labute v terenu sleduji a zasilaji ziskane udaje koordinatorum projektu, kterym take dekuji za poskytovani informaci.

Jiri Mach

20120622c

Kroužkování labutí 2009.

20120622d

Růžovonohá labuť mutace immutabilis z Mušlového rybníka.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation