Čáp černý (Ciconia nigra) neodmyslitelně patří do avifauny Jičínska. Díky vhodným podmínkám pro hnízdění a velké potravní nabídce je zde zaznamenávám v hojných počtech každý rok.
V rámci rozšíření poznatků a prověření tradičních lokalit byl začátkem roku 2021 proveden intenzivní průzkum s cílem dohledání případných hnízd. Jedná se o poměrně náročnou činnost, s desítkami kilometrů nachozených po lese s nejasným výsledkem – čápi černí hnízdí velmi skrytě, poslední dobou i v mladších lesních sekcích, kde by ornitologové jejich přítomnost vůbec neočekávali.
Výsledek průzkumu byl nakonec pozitivní. Ke stávajícím tradičním hnízdům (u dvou těchto hnízd je stáří prokazatelně více jak 10let !) přibyly nové hnízdní lokality. Zajímavostí bylo, na jedné z nových lokalit umístění dvou hnízd a pravděpodobně pozůstatku hnízda třetího ve vzdálenosti cca 40m mezi jednotlivými hnízdy. Na nejzachovalejším hnízdě se nakonec čápi v dubnu objevili a úspěšní hnízdili. Dvě čapí hnízda využil výr velký a několik hnízd zůstalo prázdných. V rámci okresu se také podařilo zaměřit místo, kam se čápi slétávali pro potravu ve vysokých počtech. Tak jako v roce 2017 na rybníku Smíchov, tak v roce 2021 na sádkách u Zámeckého rybníku v Kopidlně se čápi objevovali ve velkých počtech, pravidelně 2 – 7 jedinců v průběhu několika pozorování. Žádný z těchto čápů ovšem nebyl označen kroužkem. Označené čápy v rámci okresu JC se podařilo pozorovat a odečíst v červenci u obce Žeretice (čápi kroužkované 2020 – okres Louny, 2019 – okres Jičín).
V červnu také probíhalo kroužkování mláďat na jednotlivých hnízdech pod taktovkou Petra Kafky. Celkově prokazatelně hnízdilo na Jičínsku 6 párů (celkem okroužkováno 10 mláďat), z toho dva páry neúspěšně. Na Jičínsku odhadujeme až 8-10 párů čápa černého. O mláďatech narozených a okroužkovaných na Jičínsku v předchozích letech jsme získali v roce 2021 několik záznamů o jejich pohybu. Zastižen byl mladý čáp při zimování v Izraeli, další pak před odletem na Třesickém rybníku a jeden hnízdí u Hradce Králové.
Martin Kožuško