Východočeská pobočka České společnosti ornitologické a Východočeské muzeum v Pardubicích vydali s podporou Pardubického kraje 31. číslo ornitologického časopisu Panurus. Nové číslo má rozsah 72 stran textu formátu A5. Obsahuje osm odborných příspěvků o výskytu a biologii ptáků převážně ve východočeském regionu. Konkrétně je zde představena Avifauna chrudimské přírodní památky Ptačí ostrovy či obecné shrnutí výsledků dlouhodobého sledování zimního chování sýkor v jabloňových sadech na Jičínsku. Neméně zajímavé jsou údaje o výskytu dudka chocholatého v Krkonoších nebo zpráva o predaci hnízda straky obecné luňákem červeným. Díky plnobarevnému tisku jsou zveřejněny i cenné dokumentární faunistické fotografie z regionu východních Čech.
Čtenářská obec časopisu Panurus přesahuje hranice regionu a vydávání časopisu Panurus je jedním z hlavních bodů činnosti Východočeské pobočky České společnosti ornitologické. Proto opakujeme apel na naše členy, kteří se o ptáky aktivně zajímají, aby si nenechávali své výsledky v šuplíku! Ztráta Panuru by znamenala ztrátu velké části odborného kreditu pobočky a vlastně by i nastolila otázku smysluplnosti její existence.
Nový Panurus je možno elektronicky objednat na adrese pobočky za 100,-. V tomto případě připočtěte poštovní paušál 30,- Kč a částku uhraďte na účet u Fio Banky, 2501022899/2010 a na e-mail vcpcso@centrum.cz nám sdělte, co jste si objednali, celkovou cenu objednávky a datum provedení platby. Po připsání platby na náš účet Vám časopis Panurus zašleme. Druhou možností je zakoupit si Panurus na pokladně Východočeského muzea v Pardubicích, Zámek č. 2.
Libor Praus, šéfredaktor
Obsah
Hellinger R.: Avifauna přírodní památky Ptačí ostrovy v letech 2020–2022. 1–17.
Prskavec K.: Obecné shrnutí a diskuse výsledků dlouhodobého sledování zimního chování sýkor (Paridae) v jabloňových sadech v rozdílných okolních krajinách. 19–25.
Vodnárek D.: Výskyt dudka chocholatého (Upupa epops) v Krkonoších a v Podkrkonoší
ve 21. století. 27–32.
Krejčík J.: Pravidelné hnízdění morčáka velkého (Mergus merganser) na Labi u Přelouče. 33–38.
Kafka P.: Racek chechtavý (Chroicocephalus ridibundus) jako dominantní kořist
výra velkého (Bubo bubo). 39–41.
Mach J.: Zánik hnízdní populace kavky obecné (Corvus monedula) ve Svitavách. 43–46.
Peitner M.: Predace hnízda straky obecné (Pica pica) luňákem červeným (Milvus milvus) na Ústeckoorlicku. 47–49.
Macháň J. & Kadava L.: Ornitologická pozorování 2021. 51–72.