Sokol stěhovavý (Falco peregrinus) je druh hnízdící původně na skalách, ale vzhledem k rostoucímu lidskému tlaku na přirozené biotopy se přizpůsobuje i dalším hnízdním možnostem. V posledních letech se do ČR šíří ze sousedního Německa nový fenomén – hnízdění sokolů na lidských stavbách. Na chladící věže, komíny a jiné výškové objekty postupně ve spolupráci s vlastníky/provozovateli instalujeme velmi odolné hliníkové budky. První budka byla vyvěšena v roce 2010 v elektrárně Tušimice.
Na elektrárně Opatovice byla 4. března 2020 nainstalována budka pro zde přítomný pár sokola stěhovavého. Sokoli budku obsadili a samice snesla snůšku 3 vajec. V blízkosti budky byla rovněž nainstalována fotopast, z níž jsme zjistili, že dospělý samec ze zdejšího páru je značený stříbrným 60X a jde o mládě narozené v elektrárně Mělník v roce 2018. Samice je neznačená. Sokoli v elektrárně Opatovice měli začátkem června dvě mláďata, samce a samici těsně před vyvedením. Zhruba 20 denní mláďata byla okroužkovaná odečítacími kroužky AOE a AOF a k tomu modrým ornitologickým s uzávěrem na pravé noze. Jedná se o první prokázané hnízdění sokolů v průmyslovém areálu ve východních Čechách, potvrzující trend stále probíhajícího obsazovaní nových průmyslových lokalit v České republice. Mimo východní Čechy sokoli letos obsadili další nové průmyslové lokality: bývalou výtopnu v severočeském Proboštově patřící ČEZ Teplárenské a také Jaderné elektrárny Temelín a Dukovany.
Sokolí pár se také v letošní sezóně zdržuje v elektrárně Chvaletice, zdejší ptáci byli opakovaně pozorováni několikrát od února do června, hnízdění bohužel neproběhlo. Přímá kontrola neproběhla, nicméně koncem května provedli kontrolu hasiči dronem. Zjistilo se, že v budkách není keramzit. Plánujeme v létě materiál doplnit a rovněž zde nainstalovat fotopast. Dále také plánujeme instalovat letos v létě budku pro sokoly také v Paramu v Pardubicích.
Václav Beran