Králíček ohnivý je na rozdíl od králíčka obecného v našich podmínkách přísně tažný druh. Pravidelně zimuje v západní Evropě a Středomoří, zimní výskyty u nás i v okolních zemích byly donedávna ojedinělé (údaj o zimování tisíců ptáků v Atlase zimního rozšíření je evidentním omylem). Významnější počty zimujících králíčků ohnivých byly zaznamenány v sousedním Německu v zimě 2013/14 – tato zima byla nejmírnější zimou od konce 19. století. Na konci této zimy byl rovněž zaznamenán velmi časný přílet na naše území. Od této zimy jsou hlášena častější zimní pozorování z některých oblastí ČR (především z Prahy). Rok 2016 je však prvním rokem, kdy se tah králíčků ohnivých buď výrazně opozdil nebo se část populace rozhodla využít naše území k přezimování ve významnějších počtech.
Aby bylo možné tuto zřejmě přelomovou zimu zhodnotit, rád bych vás vyzval k širší spolupráci při podchycení zimního výskytu tohoto zajímavého druhu. Zapojení má celkem jednoduchou podobu – stáhněte si do mp3 přehrávače nebo mobilu zpěv králíčka ohnivého a při svých zimních procházkách jej pouštějte na různých místech, případně přimíchejte zpěv do mixů během zimních odchytů. Ptáci podle dosavadních poznatků na zpěv reagují, ale ne tak výrazně jako v hnízdní sezóně, proto je třeba pozorně sledovat případnou bezprostřední reakci. Pokud králíčka ohnivého zaznamenáte, zapište své pozorování do databáze AVIF a uveďte přesnou lokalizaci společně s popisem prostředí, ve kterém byl zjištěn, případně zda se pohyboval ve společnosti dalších druhů. Negativní kontroly můžete poslat přímo mně a to buď na e-mail vavrik.martin@seznam.cz nebo prostřednictvím Facebooku. První cílené kontroly proběhly už závěrem prosince a přinesly několik záznamů, hlavním obdobím mapování by měly být ještě měsíce leden a únor, případně první polovina března.
Během lednových dnů se pokusím zprovoznit pracovní web, jehož adresu poté doplním do této výzvy. Předem děkuji za spolupráci.
Martin Vavřík