Pozvánka na Vítání ptačího zpěvu 2016 na Rozkoši

Moudivláček lužní na lokalitě hnízdí pravidelně. Foto j. Vaněk

Vítání ptačího zpěvu navazuje na tradici založenou v roce 1983 v Birminghamu pod názvem Dawn Chorus Day, kde místní ornitologové přišli s nápadem přivítat vždy první neděli v květnu přicházející jaro. Akci později převzali partneři BirdLife International v celé Evropě a Vítání se tak stalo nejmasovější ornitologickou akcí vůbec. Česká společnost ornitologická organizuje Vítání ptačího zpěvu od roku 1992.

V letošním roce jsme se rozhodnli, že tuto populární akci uspořádáme i na jedné z nejvýznamnějších lokalit východních Čech – na vodní nádrži Rozkoš u České Skalice.

Jedním z pravidelných návštěvníků Rozkoše je morčák prostřední. Foto J. Vaněk

Tato lokalita přináší každoročně řadu velmi zajímavých a v některých případech i raritních pozorování. Mnoho těchto pozorování spadá právě do období jarní migrace. Z posledních let jmenujme například pozorování kulíka mořského, vodouše malého, kameňáčka pestrého, kolihu malou, konipase citronového, lindušku rudokrkou a řadu dalších atraktivních ptačích druhů. Samozřejmě nelze slíbit, že některé z těchto druhů uvidíme právě během exkurze. Jarní migrace se vyznačuje rychlým průběhem a většina migrantů se na lokalitě zastaví jen na krátkou dobu a často je třeba mít kus pověstného štěstí a být ve správnou dobu na správném místě. Třeba tu potřebnou dávku štěstí budeme mít i při exkurzi.

V průběhu exkurze navštívíme pověstnou dělící hrát přehrady, ze které je dobrý výhled na vodní plochu a která odpočinkovým místem řady migrujících druhů. Z dělící hráze nahlédneme do kolonie racka chechtavého a je velká pravděpodobnost, že uvidíme i racka černohlavého, který v posledních letech na Rozkoši pravidelně hnízdí.  Z dělící hráze se přesuneme do tzv. Domkovské zátoky, jejíž území je vyhlášeno jako významný krajinný prvek. Tato část lokality slouží jako hnízdiště pro řadu ptačích druhů – například moudivláčka lužního, motáka pochopa, chřástala vodního a řadu dalších druhů.

Racek černohlavý hnízdí pravidelně v kolonii racka chechtavého. Foto J. Vaněk

Vzhledem k charakteru lokality žádáme majitele stativových dalekohledů, aby je přivezli  s sebou na exkurzi.

Organizační záležitosti :

Kdy : 30.4.2016 v 08,00 hodin

Kde : Sraz v obci Šeřeč, koordináty GPS : 50.3865114N, 16.0881131E (nebo viz mapka)

Organizátor : Východočeská pobočka ČSO, kontaktní osoba Jaroslav Vaněk

Případně dotazy : vcpcso(at)centrum.cz

mapa-šeřeč

Mapa místa setkání

Skupina racků malých (v popředí) odpočívající na dělíci hrázi. Foto J. Vaněk. Na shledanou na Rozkoši!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation