Blýská se sýčkům ve východních Čechách na lepší časy?

IMG_6852

Sýček obecný na Chlumecku v roce 2014. Foto L. Kadava

Druhým a závěrečným rokem probíhá celostátní mapování sýčka obecného (Athene noctua, blíže ZDE), ještě v druhé polovině 20. století byl sýček naší nejhojnější sovičkou, nyní je jednou z nejvzácnějších. To se týká i regionu východních Čech, kde lze v současnosti považovat populaci sýčka na hranici vyhynutí. Monitoring sýčků navíc probíhá v době mapování ptáků pro nově připravovaný atlas a tak lze očekávat zvýšené úsilí mapovatelů i o tento druh. Přineslo již tedy mapování sýčků nějaká překvapení v našem regionu?

Během prvního ročníku mapování sýčka v roce 2015 byla tato sovička zjištěna pouze na jediném stálém hnízdišti na Chlumecku (hnízdění 2 párů, pravděpodobně obě neúspěšná). Jeden sporadický výskyt byl hlášen z Novobydžovska v okolí Skřivan.

Intravilán obce na Hradecku. Biotop sýčka obecného. Foto L. Kadava

V roce 2016 je ve východních Čechách známo celkem 5 lokalit s výskytem houkajících samců, přičemž z toho 4 lokality se nacházejí v okrese Hradec Králové (v západní a severozápadní části býv. okresu). Zajímavým faktem je, že pouze v jediném případě byl zjištěn výskyt sýčka v moderním zemědělském družstvu (Chlumecko). Ostatní nové lokality představují urbánní biotopy vesnic se starší zástavbou vč. hospodářských stavení a starých ovocných sadů. Ve dvou případech jsou přítomny nízké trávníky (pastva ovcí).

Na Pardubicku je známa jedna lokalita v severní oblasti Chrudimska, kde byl zjištěn sýček v intravilánu menší obce. Taktéž zde jsou přítomny staré hospodářské budovy.

V souhrnu výsledků sledování sýčka obecného na Chlumecku v letech 2010 – 2014 v Panuru č. 23 jsem vyslovil tezi, že nové lokality s nálezy sýčků mimo známé pravidelné hnízdiště, mohou být mladí vyvedení ptáci. Tak tomu může být i v letošním roce, vzhledem k relativní blízkosti od hnízdiště na Chlumecku. Důležité nyní bude zjistit, zdali se jedná o náhodné záznamy potulujících se ptáků, nebo zdali je jejich přítomnost trvalá, popř. je-li na lokalitě přítomna i samice. Druhou možností je nový nález dalšího izolovaného hnízdiště na Hradecku. Tomu by mohlo nasvědčovat nalezení poraněné samice na podzim 2015, kterou se však bohužel zachránit nepodařilo (volající samec je na lokalitě přítomen doposud).

Sýček obecný na lokalitě na Hradecku v dubnu 2016. Foto J. Šolc

V podobném biotopu byl zjištěn sýček i na Novobydžovsku v okolí Skřivan v roce 2014. Foto L. Kadava

Jakkoli je možná tvrzení v titulu příspěvku odvážné, současné regionální výsledky jsou více než potěšitelné, na řadě lokalit je třeba potvrdit další přítomnost ptáků, popř. nejlépe získat poznatky svědčící o možnosti hnízdění. Držme mapovatelům – a hlavně samotným sýčkům – palce!

Lukáš Kadava

 

V příspěvku bylo využito informací Jana Šolce, Miroslava Vaňáče a údajů v databázi Birds.cz. Díky!

 

Oficiální web monitoringu sýčka obecného v letech 2015 a 2016 ZDE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation